Ubezpieczenie samochodu zabytkowego — co warto wiedzieć o polisach OC i AC

Rzeczoznawca pojazdów zabytkowych

Co warto wiedzieć o polisach OC i AC dla pojazdów zabytkowych.

Właściciele aut z żółtymi tablicami rejestracyjnymi mają wiele przywilejów. Należą do nich preferencyjne warunki ubezpieczenia samochodów zabytkowych. Jeśli chcesz wiedzieć więcej o polisach OC i AC dla zabytkowych pojazdów, przeczytaj ten wpis. Wyjaśniamy, z jakiej pomocy warto skorzystać, aby ubezpieczenie pojazdu zabytkowego było jeszcze tańsze.

Czy masz obowiązek wykupić ubezpieczenie OC pojazdu zabytkowego?

Ubezpieczenie OC jest w Polsce obowiązkowe dla każdego pojazdu, który porusza się po drogach publicznych. Zasady te reguluje między innymi prawo o ruchu drogowym. Dotyczy to także dla samochodów uznanych za zabytkowe, czyli wpisanych do rejestru zabytków lub centralnej ewidencji dóbr kultury. Jeśli chcesz wyjechać swoim zabytkiem z garażu, polisa to konieczność. Na szczęście możesz liczyć na znacznie niższe składki i opcję wykupienia ubezpieczenia na okres krótszy niż standardowy.

Ubezpieczenie OC samochodu zabytkowego — podstawowe zasady

Właściciele aut zabytkowych cieszą się przywilejami, o których użytkownicy “białych tablic” jedynie marzą. W kontekście obowiązkowego OC oznacza to liczne korzyści finansowe. Posiadacze pojazdów zabytkowych, jako jedna z nielicznych grup, mogą korzystać z polis krótkoterminowych.
Ubezpieczenie dla pojazdów zabytkowych musi być zawarte na okres co najmniej 30 dni. Jednak w przeciwieństwie do zwykłych aut nie trzeba opłacać OC z góry za cały rok. Jeśli użytkujesz pojazd sporadycznie (np. latem lub w czasie zlotu oldtimerów), krótkoterminowa polisa OC to spore oszczędności.

Krótkoterminowa polisa OC nie odnawia się automatycznie

Pamiętaj, że w przypadku polis ubezpieczeniowych na krótki czas nie obowiązuje zasada automatycznego odnowienia. Po upływie okresu wskazanego na polisie ubezpieczenie wygasa. Posiadanie zabytkowego samochodu wiąże się więc z obowiązkiem pilnowania różnych terminów. Jeśli masz taki pojazd, zanim wyjedziesz w trasę sprawdź, czy dopełniłeś wszystkich formalności.

Jak kupić ubezpieczenie samochodu zabytkowego taniej?

Chociaż musisz wykupić ubezpieczenie pojazdu zabytkowego, na pewno chcesz, aby roczne lub krótkoterminowe OC było tańsze. W tym celu przyda się pomoc niezależnego rzeczoznawcy. Właściciele samochodów zabytkowych niekiedy proszą o wydanie tzw. opinii dla towarzystwa ubezpieczeniowego. W takim dokumencie rzeczoznawca dokładnie opisuje stan zabytkowego pojazdu, uwzględniając jego walory historyczne. Firmy często uwzględniają opinię przy obliczaniu ceny ubezpieczenia samochodu.
Żeby uzyskać opinię dla towarzystwa ubezpieczeniowego, skorzystaj z pomocy doświadczonego eksperta. Działam w tej branży od lat i potrafię skrupulatnie przeanalizować wartość Twojego pojazdu, a następnie sporządzić wyczerpującą ekspertyzę.

Polisa AC dla zabytkowego samochodu — czy warto ją mieć?

O ile zakup polisy OC jest obowiązkiem, o tyle ubezpieczenie Autocasco jest zupełnie dobrowolne. Dlaczego warto się na nie zdecydować? Po pierwsze, stanowi gwarancję bezpieczeństwa w przypadku kolizji. Koszty naprawy oldtimera są często kilkukrotnie wyższe niż samochodu współczesnego, więc nie warto ryzykować.
Wykupienie dobrego ubezpieczenia AC dla pojazdu zabytkowego nie zawsze jest łatwe. Często główną przeszkodą okazuje się niechęć towarzystw ubezpieczeniowych. Ponieważ nie chcą ponosić ryzyka, odsyłają klientów z kwitkiem. Niektóre firmy co prawda oferują polisę AC dla pasjonatów aut zabytkowych, jednak wcześniej przeprowadzają oględziny samochodu.
Chociaż zawarcie ubezpieczenia AC wiąże się z wysiłkiem, warto skorzystać z tej możliwości. Daje to gwarancję bezpieczeństwa w każdej sytuacji.

Zarejestruj zabytek dzięki pomocy niezależnego rzeczoznawcy

Czy chcesz czerpać korzyści z przywilejów dla posiadaczy samochodów zarejestrowanych jako pojazdy zabytkowe? W takim razie skorzystaj z pomocy niezależnego rzeczoznawcy. Wykonam potrzebną ekspertyzę, skompletuję dokumentację i pomogę w uzyskaniu wpisu samochodu do rejestru zabytków. Dzięki współpracy z ekspertem zaoszczędzisz czas i pieniądze.

Żółte tablice – rejestracja pojazdu na zabytek
Rzeczoznawca samochodów zabytkowych