Czyj to numer rejestracyjny – jak sprawdzić?
Wiele osób zastanawia się, jak sprawdzić po numerze rejestracyjnym, do kogo należy samochód. W tym artykule wyjaśniamy, czy istnieje baza numerów rejestracyjnych samochodów, a jeśli tak, to kto i kiedy może z niej korzystać. Dowiesz się też, czy istnieje jakiś lepszy sposób na poznanie kondycji auta.
Sprawdzenie pojazdu po rejestracji – czy to możliwe?
W internecie nie brakuje serwisów, które reklamują się sloganami: sprawdź rejestrację lub identyfikacja samochodu po numerze rejestracyjnym. Inne przekonują, że udzielą rzetelnych informacji na temat historii pojazdu jedynie na podstawie jego rejestracji. Niestety, tego typu platformy to zwykłe oszustwo! Owszem, istnieje Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców. Jednak baza ta zawiera jedynie informacje dotyczące przebiegu auta oraz jego historii, a do rozpoczęcia wyszukiwania niezbędna jest znajomość numeru VIN. Nawet wtedy dane osobowe właścicieli aut nie są ogólnodostępne. Dla przeciętnego zjadacza chleba identyfikacja samochodu po numerze rejestracyjnym jest więc niemożliwa.
Lokalizacja samochodu po rejestracji nie zawsze legalna
Szukając informacji o tym, jak sprawdzić, do kogo należy samochód, możesz natknąć się na dedykowane płatne aplikacje na smartfony lub ich wersje przeglądarkowe. Takie serwisy rzekomo pozwalają wpisać numer rejestracyjny, a następnie podejrzeć informacje osobowe jego posiadacza.
Choć wydaje się to dziecinnie łatwe, takie działanie nie jest legalne. Sprawdzanie właściciela pojazdu po rejestracji w ten sposób jest zakazane przez państwo polskie. Dlatego musisz się liczyć z faktem, że kontrolowanie kogoś przy użyciu aplikacji lub serwisu internetowego może zostać potraktowane jako łamanie prawa.
Kto może wykonać sprawdzenie tablic rejestracyjnych
Sprawdzenie tablic rejestracyjnych wiąże się z koniecznością przetwarzania danych osobowych, takich jak imię, nazwisko i adres. Z tego względu podlega przepisom ustawy RODO i może być wykonane wyłącznie przez upoważnione do tego osoby. W Polsce są to przede wszystkim instytucje państwowe, w tym służby mundurowe – między innymi policja. Policja wykorzystuje bazę danych numerów rejestracyjnych na przykład po to, by śledzić pojazdy zaangażowane w przestępstwa. Sprawdzanie rejestracji pojazdu mogą wykonywać również towarzystwa ubezpieczeniowe, aby dokładnie określić ryzyko związane ze sprzedażą polisy OC lub AC. Ubezpieczyciele mogą w ten sposób weryfikować tożsamość kierowców, którzy spowodowali kolizję lub wypadek albo zostali poszkodowani.
Historia pojazdu po numerze rejestracyjnym
W praktyce nie ma możliwości, aby samodzielnie dowiedzieć się, czyj to numer rejestracyjny samochodu. Co więcej, od sierpnia 2020 roku nie ma już obowiązku zmian tablic po rejestracji auta. Oznacza to, że na podstawie samych numerów rejestracyjnych nie będziesz nawet w stanie ustalić, z jakiego województwa pochodzi właściciel pojazdu. Wniosek? Wyglądające wiarygodnie ogłoszenia typu „historia pojazdu po numerze rejestracyjnym bez VIN” nie są prawdziwe. Jak wspomnieliśmy, dostęp do tego typu danych mają wyłącznie uprawnione służby, a samodzielne namierzanie samochodu po rejestracji nie jest legalne. Jeżeli masz istotny powód, dla którego musisz ustalić, do kogo należy dane auto, skontaktuj się z policją. Z drugiej strony, istnieją ogólnodostępne bazy danych (między innymi wspomniana już CEPiK), z których możesz dowiedzieć się wiele na temat historii pojazdu. Te legalne źródła zawierają informacje o przebiegu auta, liczbie właścicieli oraz o tym, czy samochód brał udział w jakiejś kolizji.
Dlaczego kierowcy chcą wiedzieć, jak ustalić właściciela pojazdu
Niektórzy uważają, że sprawdzenie samochodu po rejestracji da istotne informacje na temat dotychczasowego posiadacza auta. Szukają więc w internecie sposobów na to, jak sprawdzić właściciela pojazdu. Chcą się dowiedzieć, czy garażował auto, czy o nie dbał i czy szczegóły podane w ogłoszeniu (typu „jeździła nim tylko kobieta” lub „właściciel niepalący”) są prawdziwe. Jednak w praktyce taki wywiad środowiskowy nie zdaje egzaminu. Na szczęście istnieją znacznie lepsze sposoby na to, by dowiedzieć się, w jakiej kondycji jest auto, które chcesz kupić.
Coś lepszego niż sprawdzanie rejestracji
Zakup auta z drugiej ręki to ryzyko. Nic dziwnego, że chcesz dokładnie zweryfikować dane podane w ogłoszeniu, a także te zapisane w dokumentach. Sprzedawcy, zarówno osoby prywatne, jak i właściciele komisów czy dealerzy zadbają o to, by samochód przedstawiał się w jak najlepszym świetle. Pamiętaj o tym i miej świadomość, że na rynku aut używanych wciąż trzeba być czujnym. Zamiast szukać informacji o tym, jak sprawdzić samochód po numerze rejestracyjnym, zdecyduj się na pewne i znacznie bardziej bezpieczne rozwiązanie. Nawiąż współpracę z niezależnym rzeczoznawcą samochodowym, który obejrzy samochód i zweryfikuje jego faktyczny stan. Otrzymasz rzetelny raport, z którego poznasz historię auta i wszystkie istotne informacje. Korzystając z usług rzeczoznawcy samochodowego, oszczędzasz swój czas i pieniądze.