Dlaczego warto rejestrować pojazdy jako zabytkowe?
Jakie są wymagania dla pojazdów zabytkowych?
Czy wiesz, jakie wymagania musi spełnić auto, aby uzyskało status pojazdu zabytkowego? Rejestrację przejdzie pojazd, który:
- ma minimum 25 lat,
- od co najmniej 15 lat nie jest już produkowany
- zachował 75% lub więcej części oryginalnych.
Co prawda do ewidencji zabytków można wprowadzić pojazd młodszy 25 lat, ale stawiane wymagania są jeszcze wyższe. Egzemplarz musi być unikalny pod względem rozwiązań konstrukcyjnych albo związany z ważnymi wydarzeniami historycznymi bądź osiągnięciami sportowymi. Ponadto pojazd nadal ma posiadać oryginalne wykonanie lub zostać poddany wiernej renowacji.
Poprzeczka dla pojazdów zabytkowych jest ustawiona bardzo wysoko, ale nie ma w tym nic dziwnego. Korzyści z rejestracji są tak duże, że warto zdobyć się na wysiłek i przejść wszystkie etapy uzyskiwania żółtych tablic. Przeczytaj, jak wiele zyskasz, korzystając z pomocy rzeczoznawcy przy rejestracji auta zabytkowego.
Rejestracja pojazdu zabytkowego — dlaczego warto?
Fani motoryzacji uwielbiają utrzymane w świetnej kondycji auta zabytkowe. To gratka także dla inwestorów, którzy liczą na sukcesywny wzrost ich wartości. Precyzyjnie odrestaurowane auto pokazuje kunszt projektantów zatrudnionych dawniej w największych koncernach. Jednak przejście na żółte tablice to też wymierne korzyści, które z pewnością docenisz.
Rejestracja pojazdu jako zabytku ma wiele zalet:
- Prestiż. Grono posiadaczy żółtych tablic nie bez powodu nazywane jest „wyjątkowym” lub „elitarnym”. To nieformalny klub największych miłośników motoryzacji. Jazda pięknym samochodem zabytkowym jest czystą przyjemnością!
- Znaczny wzrost wartości. Pojazdy zabytkowe kosztują więcej, więc z pewnością zyskasz przy ewentualnej odsprzedaży. Zakup takiego auta jest też dobrym sposobem lokowania kapitału.
- Preferencyjne warunki ubezpieczenia OC. Polisę OC dla pojazdu zabytkowego możesz wykupić nawet na jeden lub kilka miesięcy, a nie na pełny rok. To spora korzyść finansowa, tym bardziej że zimą auta kolekcjonerskie zwykle grzecznie „śpią” w garażu.
- Tańsze ubezpieczenie. Wiele firm ubezpieczeniowych oferuje atrakcyjne zniżki dla posiadaczy aut na żółtych tablicach. Na przykład osoby, które jeżdżą zabytkiem, a przy tym są zrzeszone w Polskim Związku Motorowym, mogą liczyć nawet na 70% niższą cenę za polisę OC.
- Brak konieczności modyfikacji aut sprowadzonych z zagranicy. Pojazdy wpisane do rejestru zabytków zostaną dopuszczone do ruchu w Polsce, nawet jeśli nie są przystosowane do rodzimych wymogów technicznych. Jeśli importowałeś pojazd z USA lub Wielkiej Brytanii oznacza to, że nie musisz dokonywać w nim żadnych przeróbek konstrukcyjnych. Po prostu cieszysz się oryginałem.
- Proste zasady przeglądu technicznego. Dla pojazdu zabytkowego wystarczy jednorazowy przegląd techniczny. Jedyny wyjątek stanowi sytuacja, w której auto na żółtych tablicach brało udział w kolizji lub wypadku. Wtedy konieczny będzie kolejny przegląd.
- Wyższe odszkodowanie. Jeśli Twój pojazd zabytkowy brał udział w kolizji, firma ubezpieczeniowa sporządzi kosztorys, opierając się na wartości kolekcjonerskiej, a nie katalogowej. W praktyce oznacza to wypłatę znacznie wyższego świadczenia.
- Możliwość jazdy autem uprzywilejowanym. Jeśli auto zabytkowe posiada sygnały świetlne i dźwiękowe (np. pojazdy straży pożarnej lub policji), nie trzeba ich demontować. Możesz poruszać się z nimi po drogach publicznych, o ile są oryginalne i wyłączone.
- Niższe opłaty za import. Sprowadzając samochód kolekcjonerski spoza UE, nie płacisz cła ani akcyzy. Korzystasz przy tym z niższej stawki podatku VAT (8%). Ponadto pojazd zabytkowy rejestrowany w kraju po raz pierwszy jest zwolniony z opłaty recyklingowej, a więc oszczędzasz kolejne 500 zł.
Skorzystaj z pomocy rzeczoznawcy i zdobądź żółte tablice
Posiadanie auta kolekcjonerskiego to cała lista korzyści. Jeśli chcesz zamienić białe tablice na żółte i dołączyć do grona miłośników zabytków, skorzystaj z pomocy niezależnego rzeczoznawcy samochodowego. Samodzielne spełnianie wszystkich formalności okazuje się trudne i niezwykle czasochłonne. Ponieważ działam w tej branży od lat, chętnie pomogę i doradzę. Z profesjonalnym wsparciem niedługo usiądziesz za kierownicą zabytkowego auta!
Dowiedz się więcej