Jak sprawdzić wyposażenie auta po numerze VIN?

Czeka Cię zakup auta z drugiej ręki na użytek prywatny lub do majątku firmy? Zanim podpiszesz umowę, poproś sprzedawcę o numer VIN. Prawidłowe odczytanie tego ciągu znaków pomoże Ci poznać więcej szczegółów dotyczących pojazdu. Podpowiadamy, jak sprawdzić wyposażenie auta po numerze VIN. Podamy sprawdzone przez kierowców sposoby – zarówno płatne, jak i bezpłatne.

Numer VIN niezbędny w identyfikacji samochodu

Numer VIN to identyfikator znajdujący się we wszystkich samochodach. Składa się z 17 znaków, które mogą być cyframi lub literami. Jest wykonywany przez producenta i unikatowy dla każdego pojazdu. VIN znajdziesz w kilku miejscach, między innymi na tabliczce znamionowej (wewnętrzna strona przedniej ściany auta), na stopniach wejściowych w pierwszych drzwiach, pod maską oraz na ramie podwozia. Niekiedy lokalizacja wytłoczenia zależy od producenta i może się nieco różnić, zależnie od modelu pojazdu. Numer VIN jest bardzo ważny, ponieważ służy do identyfikacji samochodu. Używa go policja, ubezpieczyciele i rzecz jasna sprzedawcy oraz kupujący. Udziela cennych i praktycznych informacji, które warto znać przed zawarciem transakcji kupna-sprzedaży auta. Mówi między innymi o wersji samochodu oraz jego fabrycznym wyposażeniu.

Sprawdzenie auta po kodzie VIN krok po kroku

Numer VIN to unikalny identyfikator Twojego pojazdu. Możesz go użyć, aby sprawdzić wyposażenie samochodu lub auta, które planujesz kupić. W ten sposób dowiesz się, czy stan faktyczny pojazdu odpowiada temu, co sprzedawca napisał w ogłoszeniu. Żeby sprawdzić wyposażenie samochodu po numerze VIN, wykonaj poniższe kroki:

1. Zlokalizuj numer VIN konkretnego samochodu lub poproś sprzedawcę o udostępnienie numeru.
2. Wprowadź numer VIN do bazy CEPiK lub do internetowego dekodera.
3. Przejrzyj wyniki dekodowania, aby poznać historię pojazdu i dowiedzieć się, z jaką wersją auta masz do czynienia i jakie wyposażenie było w nim oryginalnie zainstalowane.
4. Jeśli platforma dekodująca daje taką możliwość, pobierz wygenerowany raport w dowolnym formacie (zwykle PDF). Dzięki temu będziesz mieć najważniejsze dane pod ręką w czasie rozmowy ze sprzedającym.

Jak sprawdzić wersję pojazdu po VIN?

Istnieje kilka sposobów na sprawdzenie wersji pojazdu po numerze VIN. Najprostsze jest postępowanie zgodnie ze wspomnianą wyżej kolejnością w celu pobrania raportu historii pojazdu. Taki raport możesz uzyskać z różnych serwisów, na przykład CarFAX, CarVERTICAL, AutoDNA lub AutoRaport. Wystarczy, że wprowadzisz numer VIN w polu wyszukiwania i zatwierdzisz. Po chwili na ekranie pojawią się wszystkie szczegóły dotyczące pojazdu, także to, jakiej jest wersji.

Niestety internetowe dekodery nie zawsze zdają egzamin. W przypadku niektórych modeli samochodów nawet najlepsze platformy online nie są w stanie precyzyjnie określić rodzaju wyposażenia. Rozwiązaniem jest wizyta w salonie danej marki. Pracownicy dealera bez trudu odczytają VIN i określą, z jaką wersją masz do czynienia.

Jak sprawdzić wyposażenie auta po numerze VIN

Chcesz wiedzieć, jak sprawdzić wyposażenie swojego samochodu po numerze VIN? Jednym ze sposobów jest weryfikacja VIN bezpośrednio u dealera lub producenta auta. Specjaliści będą w stanie powiedzieć Ci, jakie wyposażenie było oryginalnie zainstalowane w samochodzie. Innym sposobem jest sprawdzenie internetowych baz danych, które wymieniają wyposażenie dla konkretnych numerów VIN. Jednak zazwyczaj takie bazy danych mają pewne ograniczenia, na przykład mogą nie uwzględniać wyposażenia dodatkowego, które producent przewidział dla danej linii produktowej.

Darmowe sprawdzenie VIN – czy to możliwe?

Bezpłatne sprawdzenie numeru VIN jest możliwe i bardzo proste do wykonania. Polscy kierowcy mogą korzystać z ogólnodostępnej bazy CEPiK (czyli Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców). Korzystając z CEPiK, musisz podać:

 nr rejestracyjny auta,
 nr VIN oraz
 datę pierwszej rejestracji pojazdu.

Alternatywą są usługi świadczone przez niektóre serwisy internetowe. W sieci znajdziesz strony, które umożliwiają wprowadzenie numeru VIN pojazdu, aby dowiedzieć się więcej o jego historii. Zwykle w darmowej wersji pokazują podobne dane, co CEPiK, czyli informacje o poprzednich właścicielach samochodu i wypadkach, w których pojazd brał udział. Takie darmowe sprawdzenie numeru VIN może być cennym narzędziem dla każdego, kto rozważa zakup używanego samochodu. Jeśli jednak będziesz chciał wiedzieć więcej, na przykład znać fabryczny kolor karoserii czy wyposażenie, trzeba będzie dodatkowo zapłacić.

Darmowe sprawdzenie VIN ma pewne ograniczenia

Darmowe sprawdzenie numeru VIN ma pewne ograniczenia. Takie dekodery skupiają się na pierwszej części numeru, więc są w stanie podać wyłącznie podstawowe informacje na temat sprawdzanego pojazdu. Powiedzą tylko, czy samochód miał wypadek, czy został skradziony lub jaki jest ostatni stan licznika. Nie podadzą jednak szczegółowych informacji o historii samochodu, na przykład danych o tym, jakie naprawy zostały wykonane. Poza tym darmowe platformy często dysponują ograniczoną bazą danych. W przypadku aut starszych niż 10 lat możesz mieć kłopot z uzyskaniem wiarygodnych informacji na temat ich stanu technicznego i historii. Braki mogą pojawić się również w przypadku pojazdów sprowadzanych zza granicy.

Jeśli więc chcesz uzyskać rzetelny i pełny obraz stanu auta, skorzystaj z wiarygodnych, płatnych dekoderów VIN, odwiedź dealera danej marki lub skontaktuj się z niezależnym rzeczoznawcą samochodowym. Ekspert z uprawnieniami pomoże Ci dokładnie określić wartość auta, uwzględniając dane zakodowane w numerze VIN.