Sposoby rozliczania kosztów naprawy
Ubezpieczalnie dopuszczają dwie metody naprawy samochodów – kosztorysową i serwisową. W pierwszej wypłacają pieniądze na podstawie sporządzonego kosztorysu, w drugiej płacą za naprawy w serwisie. Jednakże w przypadku metody kosztorysowej często wycena ubezpieczalni jest znacznie zaniżona. Klienci wówczas bardzo często odwołują się od takich decyzji, aby uzyskać więcej pieniędzy pozwalających na bezproblemową naprawę auta.
Zaniżone odszkodowanie – co dalej?
Dobrym sposobem na podważenie wyceny ubezpieczalni jest kosztorys naprawy wykonany przez niezależnego rzeczoznawcę samochodowego. Oczywiście taka wycena powinna być zamówiona przez klienta u profesjonalisty. Warto pamiętać, że ubezpieczalnie często wykonują takie kosztorysy bez uczestnictwa rzeczoznawcy, dlatego niezależna wycena z pewnością pomoże podważyć ich wyliczenia. Obecnie możliwości wykonania takich kosztorysów jest wiele, rozwijające się technologie sprawiają, że klienci bez problemu mogą uzyskać taką ocenę również online, co znacznie skraca czas jej wykonania.
Co musi zawierać kosztorys naprawy?
Kosztorys musi zawierać niezbędne informacje, które wskazują uzyskanie kwoty kalkulacji. Mowa tutaj przede wszystkim o spisie czynności, które muszą być wykonane, aby auto odzyskało sprawność i wygląd jak przed kolizją. Należy dokładnie wypisać wszystkie części które muszą być wymienione jak również koszt roboczogodzin, niezbędnych do wykonania napraw.