Jak wybrać najlepszego rzeczoznawcę samochodowego?

Jak wybrać najlepszego rzeczoznawcę samochodowego?

Wybór rzeczoznawcy samochodowego jest niełatwy, ponieważ w Warszawie działa wiele tego typu firm. Jeśli zastanawiasz się, komu zlecić sporządzenie wiążącej opinii na temat pojazdu, pomogą Ci poniższe podpowiedzi. Przeczytaj, kim jest rzeczoznawca samochodowy i jak znaleźć najlepszego eksperta w tej branży.

Kim jest niezależny rzeczoznawca samochodowy?

Niezależny rzeczoznawca samochodowy to ekspert, który zajmuje się wyceną wartości pojazdów osobowych i ciężarowych. Wykonuje oględziny, a następnie sporządza ekspertyzę, czyli protokół określający wartość samochodu, motocykla, naczepy lub maszyny rolniczej. Dokonana przez rzeczoznawcę wycena pojazdu uwzględnia jego historię, aktualny stan techniczny i jest wiążąca pod względem prawnym.

Opinia rzeczoznawcy motoryzacyjnego ma duże znaczenie

Wydanie opinii rzeczoznawcy samochodowego może być zlecone przez klienta indywidualnego lub biznesowego. Jeśli pojazd brał udział w zdarzeniu drogowym, ekspertyza taka potrzebna jest w czasie sporu z ubezpieczycielem o wysokość odszkodowania. Firmy ubezpieczeniowe często traktują roszczenia klientów po macoszemu, automatycznie proponując ugodę i najmniejszą stawkę odszkodowania. Kosztorys napraw, wykonany przez rzeczoznawcę samochodowego, może zmienić decyzję ubezpieczyciela.

Pomoc eksperta ma kluczowe znaczenie także dla nabywców i sprzedawców, działających na rynku wtórnym. Jeśli chcesz poznać rzeczywistą wartość pojazdu osobowego, ciężarowego, motocykla, naczepy lub maszyny rolniczej, powinieneś skorzystać z usług rzeczoznawcy samochodowego. Mając doświadczenie i uprawnienia, ekspert motoryzacyjny wykona dokładne oszacowanie, dzięki czemu sprzedasz lub kupisz pojazd w cenie adekwatnej do jego historii i stanu technicznego.

Jak wybrać rzeczoznawcę samochodowego?

Jeśli chcesz skorzystać z pomocy rzeczoznawcy samochodowego, nie ryzykuj. Wybór pierwszej lepszej oferty może skończyć się rozczarowaniem. W tej branży najważniejsza jest wysoka jakość świadczonych usług, terminowość, a także to, czy ekspert ma wymagane uprawnienia. Jak sprawdzić, czy warto skorzystać z oferty danego rzeczoznawcy? Weź pod uwagę kilka czynników.

Potwierdzone kompetencje

Rzeczoznawca nie jest po prostu fanem motoryzacji czy znawcą prawa o ruchu drogowym. Musi posiadać stosowne uprawnienia wydane przez jednostkę akredytowaną w polskim systemie prawnym. Certyfikat w zakresie rzeczoznawstwa samochodowego wystawia min. Stowarzyszenie Rzeczoznawców Techniki Motoryzacyjnej i Ruchu Drogowego PLMOT. Po ukończeniu kursów i zdaniu egzaminów, kandydat jest wpisywany na listę rzeczoznawców.

Możesz łatwo sprawdzić, czy wybrany przez Ciebie ekspert ma certyfikat w zakresie rzeczoznawstwa samochodowego, wydany przez jednostkę akredytowaną. Stosowne listy z nazwiskami znajdziesz na stronach internetowych Polskiego Związku Motorowego oraz Ministerstwa Infrastruktury.

Doświadczenie

Praca rzeczoznawcy samochodowego nie jest łatwa; często wiąże się z rozwiązywaniem nietypowych problemów i obszerną wiedzą motoryzacyjną. Z tego względu godny polecenia profesjonalista musi posiadać bogate doświadczenie. Najlepiej, gdy wykonał już wiele realizacji, a działalność prowadzi od lat. Powinien to być specjalista w swojej dziedzinie.

Niezwykle istotne są także określone cechy osobowości. Należą do nich odpowiedzialność, skrupulatność, rzetelność i terminowość. Gdy trzeba zlecić wycenę kosztów naprawy w czasie sporu o odszkodowanie, niezależny rzeczoznawca samochodowy potrafi to zrobić zgodnie ze sztuką.

Pozytywne opinie klientów

W dobie internetu łatwo sprawdzić opinie na temat wybranego rzeczoznawcy. Pozytywne rekomendacje to wyśmienite potwierdzenie kompetencji rzeczoznawcy motoryzacyjnego. Zanim nawiążesz z kimś współpracę sprawdź, co o jego działalności mówią osoby, które zlecały ekspertyzę. Pamiętaj, że błędem jest sugerowanie się wyłącznie ceną usługi. Aby ubezpieczyciel wypłacił odszkodowanie w należnej wielkości, wycena rzeczoznawcy samochodowego musi być wykonana ze wszech miar profesjonalnie. 

Wybierz sprawdzonego rzeczoznawcę samochodowego

Jeśli chcesz skorzystać z usług rzeczoznawcy, który posiada stosowne uprawnienia, ma bogate doświadczenie i liczne pozytywne opinie, zapoznaj się z moją ofertą. Zajmuję się wyceną wartości pojazdów osobowych i ciężarowych, maszyn, aut zabytkowych, a także sporządzaniem kosztorysów naprawy. Napisz lub zadzwoń, aby zdobyć wiążącą opinię specjalisty.

Pomoc w zakupie samochodu Warszawa