Pojazdy zabytkowe- jakie zalety wynikają z ich posiadania?
Pojazd zabytkowy
Z pewnością wielu amatorów motoryzacji oraz właścicieli klasyków nie raz zastanawiało się nad tym jak dokonać prawidłowej wyceny pojazdu zabytkowego. Otóż, najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie w pomocy doświadczonego rzeczoznawcy samochodowego. W poniższym artykule dowiesz się m.in. jak przygotować się do wyceny, czym tak naprawę jest pojazd zabytkowy, jakie korzyści wynikają z jego posiadania a także wiele innych, równie cennych informacji. Zapraszamy serdeczni
- Czym jest pojazd zabytkowy?
Polskie prawo określa pojazdy zabytkowe, jako takie, których żywotność przekroczyła 30 lat. Są również wyjątki, które stanowią egzemplarze posiadające wyjątkowe, konstrukcyjne rozwiązania. Co więcej? Zabytkiem określa się też pojazd powiązany ze zdarzeniem historycznym lub ważną personą. O czym warto pamiętać? Nie mogą być one produkowane od 15 lat a jednocześnie muszą posiadać do 75% oryginalnych części i podzespołów. Należy zaznaczyć, iż rejestracja takich samochodów wymaga nie tylko dużej wiedzy, ale również posiadania dokumentacji. Korzystając z usług irzeczoznawcy nie musisz martwić się o nic! Oferujemy profesjonalne usługi związane z rzeczoznawstwem samochodowym, a jedną z naszych specjalizacji jest są właśnie pojazdy zabytkowe.
- Jak wygląda procedura rejestracji pojazdu zabytkowego?
- Wpis do rejestru zabytków.
Pierwszy krok to zlecenie rzeczoznawcy samochodowemu wykonanie opinii oraz tzw. białej karty. Oceny pojazdu dokonuje Wojewódzki konserwator zabytków bądź działający z jego upoważnienia kierownik delegatury. Zastanawiasz się, na czym polega wpis do rejestru lub ewidencji zabytków? Polega on na dostarczeniu wojewódzkiemu konserwatorowi: karty ewidencyjnej zabytku. Co istotne? Kartę sporządza się w 3 egzemplarzach bazując na wzorze Krajowego Ośrodka Badań i Dokumentacji Zabytków. Osoba składająca wniosek otrzymuje kopię decyzji o wpisaniu pojazdu do centralnego rejestru bądź ewidencji zabytków w Polsce. Po przyjęciu wniosku i dobrze wykonanej karty ewidencyjnej ruchomego zabytku techniki wojewódzki konserwator włącza ją do ewidencji zabytków. Na końcu zostaje wydane specjalne zaświadczenie, z którym należy udać się do okręgowej stacji kontroli pojazdów.
- Kontrola i dopuszczenie do ruchu.
Następny etap to wykonanie badania technicznego pojazdu. W tym celu właściciel pojazdu musi zgłosić się na badanie w dowolnej okręgowej stacji kontroli pojazdów wraz z dowodem rejestracyjnym, dokumentem potwierdzającym własność pojazdu oraz wnioskiem o przeprowadzenie badania technicznego zgodności pojazdu zabytkowego z odpowiednimi warunkami technicznymi. Na tym etapie właściciel otrzymuje zaświadczenie o końcowym wniosku o dopuszczenie pojazdu do ruchu drogowego. Warto dodać, iż obecne przepisy zakładają, że po pierwszym badaniu technicznym, pojazd zabytkowy podlega zwolnieniu z okresowych kontroli technicznych.
- Rejestracja w wydziale komunikacji.
Gdy przegląd techniczny zostanie zakończony należy zgłosić się do wydziału komunikacji w celu dopełnienia formalności oraz otrzymania zabytkowych tablic rejestracyjnych, czyli żółtych. Aby zarejestrować pojazd zabytkowy należy posiadać:
- Wniosek o rejestrację pojazdu
- Dowód tożsamości
- Dowód własności
- Dokumenty ze stacji kontroli pojazdów (badanie techniczne)
- Opinia rzeczoznawcy oraz potwierdzenie umieszczenia pojazdu w ewidencji zabytków
- Dowód rejestracyjny
- Tablice rejestracyjne, jeśli pojazd był wcześniej zarejestrowany w Polsce
- Potwierdzenie uiszczenia niezbędnych opłat
- W przypadku braku dowodu rejestracyjnego, oświadczenie o braku takiego dokumentu
- Rzeczoznawca samochodowy- co bierze pod uwagę ustalając wartość pojazdu zabytkowego?
Większość właścicieli samochodów zabytkowych, zastanawia się co należy wziąć pod uwagę podczas określania ich wartości. Powinieneś wiedzieć, iż funkcjonują dwa systemy przez rzeczoznawców samochodowych. Jak to wygląda? Pierwszy z nich to precyzyjna analiza wartości rynkowych danych samochodów. Znajdują się one w katalogu wydanym przez Stowarzyszenie Rzeczoznawców Samochodowych, a także Spółki Akcyjne Ekspertów Techniczno- Motoryzacyjnych. Drugi sposób to analiza katalogu informatora rynkowego, dotyczącego zarówno samochodów ciężarowych, jak i osobowych oraz motocykli. Podczas wyceny pojazdów zabytkowych istotne znaczenie mają:
- Marka i model pojazdu
- Historia danego modelu
- Rocznik produkcji
- Ilość egzemplarzy, która weszła na rynek
- Oryginalność pojazdów i ich stan
- Wykorzystanie oryginalnych rozwiązań
- Oraz inne, dodatkowe wytyczne
Decydując się na skorzystanie z usług irzeczoznawcy zyskujesz pewność i gwarancję fachowej wyceny zabytkowego pojazdu. Doświadczeni specjaliści biorą pod uwagę wszystkie dane i parametry techniczne. Z kolei jeśli chodzi o ostateczny koszt, jest on bardzo różny i w dużym stopniu uzależniony od poziomu skomplikowania danej sprawy. Cena jest sprawą dość indywidulaną.
- Pojazdy zabytkowe- jakie zalety wynikają z ich posiadania?
Posiadanie pojazdu zabytkowego wiążę się z wieloma licznymi zaletami. Po pierwsze nie ma konieczności wykonywania regularnego przeglądu technicznego. Duże korzyści znaleźć można także w kwestiach ubezpieczeniowych. Otóż, ubezpieczenie OC można czasowo zawiesić i wykupić je tylko na okres użytkowania pojazdu. Dodatkowo większość ubezpieczycieli oferuje właścicielom samochodów zabytkowych duże zniżki na wszystkie usługi.
- Wycena samochodu zabytkowego przez rzeczoznawcę samochodowego
Ostateczne oszacowanie wartości rynkowej pojazdu zabytkowego bazuje nie tylko na odpowiednio przeprowadzonych oględzinach, ocenie stanu oraz oryginalności i kompletności. Często zdarza się, iż nawet najlepiej zachowane samochody osiągają nieoczekiwaną cenę w wyniku korekt obejmujących m.in. unikalność pojazdu bądź koszty renowacji i utrzymania. Dokładną wycenę samochodu zabytkowego może wykonać rzeczoznawca. Klientom oferujemy profesjonalne rzeczoznawstwo samochodowe, rejestrację pojazdu zabytkowego oraz opinie techniczne ekspertów.
Stawiając na ofertę firmy stworzonej z pasji do motoryzacji, możesz być pewien prawidłowego przeprowadzenia wyceny pojazdu zabytkowego. Dzięki takiemu rozwiązaniu możliwe jest zaproponowanie w pełni uczciwej ceny a zarazem przekonanie się o prawdziwej wartości pojazdu. Profesjonalny i kompleksowy rzeczoznawca samochodowy przygotuje dla Ciebie opinie wraz wyceną pojazdu. Zainteresowany? Zapraszamy do kontaktu!