Wycena samochodu przed sprzedażą – dlaczego warto?

Rzeczoznawca Samochodowy Sprawdzenie samochodu przed zakupem

Wycena samochodu przed sprzedażą - dlaczego warto?

Jeśli chcesz korzystnie sprzedać samochód, powinieneś sprawdzić, jaka jest jego rzeczywista wartość. Samodzielna wycena często jest chybiona, ponieważ może nie uwzględniać wszystkich istotnych czynników. Na szczęście jest sposób na to, by dowiedzieć się, jaką cenę zaproponować w ogłoszeniu. Wystarczy skorzystać z pomocy niezależnego rzeczoznawcy. Przeczytaj, jak wiele możesz zyskać.

Od czego zależy wartość rynkowa samochodu?

Wiele czynników wpływa na wartość samochodu. Należy do nich zaliczyć:

  • Rocznik auta
  • Pojemność silnika
  • Aktualny przebieg
  • Stan techniczny samochodu, w tym potencjalne usterki, uszkodzenia powłoki lakierniczej lub konieczność wykonania napraw blacharskich
  • Marka i model auta. Samochody niektórych marek słyną ze swojej bezawaryjności, dlatego ich wartość jest tak wysoka.

Nie są to oczywiście jedyne parametry mające wpływ na cenę samochodu. Profesjonalny, niezależny rzeczoznawca samochodowy bierze pod uwagę także udokumentowaną historię pojazdu. Na wynik ekspertyzy rzutuje też rodzaj paliwa, dostępne wyposażenie dodatkowe, a w niektórych przypadkach dokonane modyfikacje lub naprawy.

Dlaczego wycena używanego samochodu różni się w przypadku identycznych modeli?

Nawet jeśli dwa modele samochodów mają identyczny rok pierwszej rejestracji, ich techniczny stan może się bardzo różnić. Trudno oczekiwać, że każdy z pojazdów będzie miał identyczny przebieg lub wyposażenie. Właśnie dlatego wycena powinna być wykonana przez eksperta. Samodzielne próby obliczenia szacunkowej ceny samochodu rzadko są zgodne z faktycznym stanem pojazdu.

Wycena auta przed sprzedażą – jak to zrobić, by nie stracić?

Na rynku wtórnym, wielu sprzedających próbuje samodzielnie wycenić samochód. Niestety, bardzo często prowadzi to do strat finansowych. Oszacowanie wartości zwykle kończy się po prostu wpisaniem w jednym z popularnych serwisów internetowych ceny zbliżonej do tej, którą proponują inni handlarze. To błędne podejście, szczególnie jeśli sprzedajesz samochód segmentu premium lub dokonujesz zbycia starego auta zabytkowego. Możesz nieświadomie obniżyć jego wartość, przez co sprzedaż nie będzie opłacalna.

Najlepszym rozwiązaniem jest więc fachowa wycena samochodu do sprzedaży, wykonana przez profesjonalistę z odpowiednimi certyfikatami. Ekspert dysponuje doświadczeniem i narzędziami do tego, aby rzetelnie wycenić auto, które chcesz wystawić na sprzedaż. Rzeczoznawca motoryzacyjny określa średnią wartość samochodu na podstawie katalogu Eurotax oraz wg kalkulatora Audatex. Są to bazy danych, które gwarantują jednolity proces ustalania wartości pojazdów.

Ile kosztuje wycena pojazdu przez rzeczoznawcę?

Wycena wykonana przez wykwalifikowanego rzeczoznawcę to usługa, której cena zależy od charakteru pojazdu. Możesz skorzystać z korzystnych stawek irzeczoznawca.com i zamówić profesjonalną ekspertyzę dla samochodu osobowego już za 399 zł. Szczegółowe kwoty dla konkretnych typów pojazdów znajdziesz w cenniku.

Wydana na piśmie ekspertyza określi wartość rynkową pojazdu, co stanowi cenną wskazówkę przy sprzedaży. Jeśli trafisz na potencjalnych nabywców, którzy chcą zbyt agresywnie negocjować cenę, dokument pomoże Ci udowodnić swoje racje.

Chcesz szybko wycenić i sprzedać swój samochód?

Jeśli chcesz bezpiecznie sprzedać pojazd i nie stracić na tej transakcji, skorzystaj z wyceny wartości samochodu. Wypełnij online darmowy formularz kontaktowy, aby umówić się na oględziny i uzyskać wiążącą prawnie opinię, sporządzoną przez certyfikowanego, niezależnego rzeczoznawcę.