Wycena wartości samochodu do akcyzy

Akcyza to podatek od sprowadzonego samochodu, który należy opłacić, gdy decydujemy się na import samochodu z innego kraju do Polski. Opłata ta musi zostać uiszczona zarówno w przypadku nowych, jak i używanych samochodów. Co ważne, dotyczy ona nie tylko samochodów osobowych, ale też innych pojazdów, takich jak auta ciężarowe czy motocykle. Osoby zainteresowane tematem z pewnością wiedzą, że opłaty akcyzowe uiszczane są od wielu innych wyrobów akcyzowych, takich jak benzyny, oleje napędowe, paliwa gazowe, a nawet wyroby alkoholowe czy wyroby tytoniowe.

Rzeczoznawca Samochodowy Sprawdzenie samochodu przed zakupem

Akcyza na samochód. Kiedy muszę opłacić?

W przypadku samochodu osobowego przedmiotem opodatkowania akcyzą jest:

 • import niezarejestrowanego pojazdu na terytorium RP
 • pierwsza sprzedaż niezarejestrowanego wcześniej pojazdu
 • nabycie wewnątrzwspólnotowe (samochód przemieszczany jest z terytorium innego państwa członkowskiego UE na teren Polski)

Wynika z tego, że akcyzą objęte są samochody osobowe rejestrowane po raz pierwszy w Polsce. Dotyczy to zarówno aut nowych, jak i używanych.

 

Akcyza – ile trzeba zapłacić ?

Stawka akcyzy na samochody osobowe wynosi:

 1. 18,6 proc. – pojemność silnika od 2001 cm3 do 3500 cm3,
 2. 9,3 proc. – samochód hybrydowy HEV lub MHEW o pojemności silnika powyżej 2001 cm3, hybryda typu Plug-in (PHEV) lub auto elektryczne REX o pojemności silnika powyżej 2001 cm3,
 3. 3,1 proc.– samochód o pojemności silnika do 2000 cm3,
 4. 1,55 proc.– samochód hybrydowy HEV lub MHEW o pojemności silnika do 2000 cm3,
 5. 0 proc.– hybryda Plug-in (PHEV) lub auto elektryczne REX o pojemności silnika do 2000 cm3.

 

Do urzędu skarbowego musisz dostarczyć następujące dokumenty.

 • dokument potwierdzający tytuł własności samochodu osobowego (kopia)
 • dowód rejestracyjny samochodu osobowego (kopia)
 • dokument odprawy celnej, dokumenty dotyczące: prowizji, kosztów transportu i ubezpieczenia, jeżeli nie zostały uwzględnione w cenie, ale zostały już poniesione do miejsca, w którym nastąpiło objęcie towaru procedura celną – w przypadku importu tego samochodu (kopia)
 • inne dokumenty świadczące o wartości samochodu osobowego np. Wycenę wartości wykonaną przez rzeczoznawcę samochodowego

Jeżeli upoważniłeś inną osobę do złożenia w urzędzie skarbowym deklaracji w Twoim imieniu przygotuj pełnomocnictwo dla tej osoby (oryginał lub urzędowo poświadczony odpis) oraz dowód zapłaty opłaty skarbowej od tego pełnomocnictwa. Pełnomocnictwo lub urzędowo poświadczony odpis pełnomocnictwa oraz dowód wniesienia opłaty skarbowej dołącz do deklaracji.

 

Złożenie deklaracji AKC-U/S
Deklaracja:

 • złóż osobiście w siedzibie urzędu skarbowego,
 • wyślij listownie na jego adres albo
 • przekaż elektronicznie za pomocą portalu podatkowego www.podatki.gov.pl oraz po założeniu konta na stronie internetowej http://puesc.gov.pl

 

Deklaracja AKC-U/S przekazywana w formie dokumentu elektronicznego powinna być uwierzytelniona przy użyciu mechanizmów określonych w ustawie o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne, tzn. podpisana za pomocą podpisu kwalifikowanego lub za pomocą certyfikatu celnego bądź kwotą przychodu z PIT. Jeśli przebywasz za granicą, deklarację możesz złożyć również w polskim urzędzie konsularnym.

 

Pamiętaj o terminie podatku akcyzowego

Na zapłatę podatku akcyzowego masz 30 dni, a 14 dni na złożenie niezbędnej deklaracji do urzędu skarbowego. Kwota do zapłaty uzależniona jest od wartości samochodu i pojemności jego silnika. Podatek od auta z silnikiem powyżej 2000 cm³ będziesz sześciokrotnie wyższy niż w przypadku samochodów z inną pojemnością silnika.

 

Spóźniłem się z opłaceniem akcyzy – co dalej?
Spóźnienie w zobowiązaniu podatkowym to z formalnego punktu widzenia wykroczenie lub przestępstwo skarbowe. Jeśli naruszyłeś przepisy podatkowe, warto skorzystać z czynnego żalu, czyli skruchy, jaką podatnik może okazać wobec urzędu, a tak naprawdę naczelnika urzędu skarbowego. Dzięki temu urząd czyli naczelnik, może odstąpić od wymierzenia kary, kończąc sprawę na ustawowych odsetkach. Co istotne czynny żal możesz także złożyć w formie elektronicznej.

 

Samochód który sprowadziłem jest uszkodzony? Czy zapłacę akcyzę jak za nieuszkodzony?

W przypadku:

* Kiedy pojazd jest powypadkowy albo pokolizyjny.

* Kiedy pojazd jest mocno zużyty – ma bardzo wysoki przebieg itd.

* Kiedy pojazd ma uszkodzenia nadwozia, albo braki w wyposażeniu.

 

Możemy skorzystać z usług niezależnego rzeczoznawcy samochodowego, który wyceni nasz pojazd zgodnie z jego stanem technicznym. Uwzględniając wszystkie uszkodzenia, braki oraz zużycie, a także przebieg oraz wyposażenie.

Wycena wartości samochodu

Nie wiesz jak się tym zająć? Nie masz czasu? Zostaw to nam.

Zajmę się całym procesem za Ciebie. Wycenię wartość Twojego samochodu. Złożę deklarację  AKC/U-S wraz z niezbędnymi dokumentami. Jeśli jesteś zainteresowany zadzwoń już dziś.

Sprawdź również: Wycena wartości samochodu do ubezpieczenia lub sprzedaży.

Jak to
działa?

krok 1
Rzeczoznawca samochodowy Warszawa

Kontakt

Skontaktuj się z nami za pośrednictwem
telefonu lub zamów online.

krok 2
Rzeczoznawca samochodowy warszawa

Oględziny

Po zapoznaniu się z formularzem
oglądamy Twoje auto.

krok 3
Rzeczoznawca Warszawa

Opinia

Szczegółowy raport wraz z wyceną otrzymasz
od nas na swój adres e-mail.

Mercedes GLE 450

Opinia techniczna – pojazd z niefachowo przeprowadzonymi pracami naprawczymi.

MERCEDES-BENZ GLE 450 4MATIC, 2016 r.

Niestety ten model trafił w ręce nieuczciwego mechanika, który nie tylko przeprowadził prace naprawcze w sposób niefachowy, ale również ,,nie zauważył” kilku uszkodzeń.
Potrzebujesz pomocy przy zakupie auta z rynku wtórnego?
Ubezpieczyciel zaniżył wartość Twojego odszkodowania?
Potrzebujesz rzetelnej wyceny wartości rynkowej?
A może masz pojazd i chcesz żeby wstąpił do prestiżowego grona posiadaczy żółtych tablic?
Skorzystaj z usług niezależnego rzeczoznawcy samochodowego!