Wycena wartości samochodu do Urzędu Skarbowego

Wycena wartości samochodu do US wydaje się być prostą sprawą, jednak może przysporzyć niemało kłopotów. Każdy nowo upieczony właściciel auta wie, że w przypadku zakupu samochodu od osoby prywatnej za kwotę powyżej 1000 zł powinien zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych, zwany potocznie podatkiem od wzbogacenia. Podatek taki nas nie dotyczy, jeśli sprzedawcą jest płatnik VAT. Problem pojawia się jednak w przypadku, gdy fiskus oraz kierowca mają odmienne zdanie co do wartości samochodu.

 

Rzeczoznawca Samochodowy Sprawdzenie samochodu przed zakupem

Jak wyliczyć podatek od czynności cywilnoprawnych?

Sprawa wydaje się nie być skomplikowana, bo podatek wynosi 2%, a należność trzeba wpłacić na konto fiskusa w ciągu 14 dni od podpisania umowy kupna-sprzedaży. Jednak wielu kupujących nie zdaje sobie sprawy z tego, że Urząd Skarbowy nie wylicza kwoty podatku od realnej ceny zakupu samochodu, lecz bierze pod uwagę wartość rynkową takiego auta. Fiskus niejednokrotnie podaną cenę na umowie poddaje w wątpliwość.

 

Kto jest zwolniony z płacenia podatku?

Należy również pamiętać, że istnieją sytuacje, kiedy jesteśmy zwolnieni z podatku PCC, a mianowicie:

– gdy zakup jest sfinalizowany fakturą

– gdy zakup opiewa na kwotę niższą niż 1000 zł

– gdy kupujący jest osobą niepełnosprawną z orzeczeniem o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności lub lekkim stopniu niepełnosprawności dotyczącym narządu ruchu (pod warunkiem, że auto będzie realizowało jego prywatne potrzeby)

– gdy samochód jest kupiony za granicą

– gdy samochód został zakupiony w salonie

 

Korzyści płynące z profesjonalnej wyceny

Prawo podatkowe jest skomplikowane dla zwykłego użytkownika. Wycena wartości samochodu do Urzędu Skarbowego może być przygotowana samodzielnie przez podatnika i z całą pewnością zostanie początkowo uwzględniona przy wyliczaniu podatku. Problem powstaje dopiero w momencie, gdy fiskus sprawdzi, czy zapłacony podatek rzeczywiście był wyliczony od wartości rynkowej pojazdu. Wartość rynkowa jest ustalana na podstawie sprzedaży samochodu o podobnym charakterze, w podobnym czasie i miejscu. Przeciętny kupujący może nie wyliczyć tej kwoty prawidłowo, ze względu na ograniczone dane. Urząd posiada odpowiednie narzędzia, w tym tabele porównawcze, które w prosty i szybki sposób wykażą popełniony przez nas błąd. W efekcie tego zostaniemy wezwani do ponownego wskazania wartości rynkowej. Urząd też wskaże ustaloną przez siebie wartość.

Korzystając z wiedzy i doświadczenia rzeczoznawcy już na samym wstępie pozbywamy się obciążenia psychicznego związanego z problemami z fiskusem. Rzeczoznawca sprawia, że nie musimy wyjaśniać spraw podatkowych i wracać do tematu podatku PCC od kupna auta ponownie.

 

Co zrobić gdy wartość pojazdu nie zgadza się z opinią US?

Jeśli jednak podjęliśmy ryzyko samodzielnej wyceny i jest ona nieprawidłowa – czyli za niska dla urzędu, tutaj ponownie z pomocą przychodzi rzeczoznawca. Wycena rzeczoznawcy jest istotna, ponieważ posiada on dużą wiedzę na temat wyceny wartości rynkowej samochodu uwzględniając jego stan, przebieg, uszkodzenia itp. Należy bowiem pamiętać, że zły stan techniczny, a także wszelkie wady obniżają wartość rynkową pojazdu. Możemy więc jeszcze uratować sytuację związaną z wątpliwościami Urzędu Skarbowego, gdy zwrócimy się po wycenę do rzeczoznawcy. W przypadku gdy odwołamy się wraz z wartością podaną przez rzeczoznawcę, jesteśmy w stanie uniknąć przykrych konsekwencji finansowych. Jeśli zdecydowani byśmy byli samodzielnie podać ponownie wartość i będzie ona odbiegać o więcej niż 33% od wartości podanej przez biegłego powołanego przez urząd, to będziemy zmuszeni zapłacić podatek od różnicy wraz z należnymi odsetkami oraz zapłacić za wydanie tej opinii. Najlepiej więc nie ryzykować i powierzyć to odpowiedzialne zadanie specjaliście.

 

Kiedy skorzystać z usług niezależnego Rzeczoznawcy samochodowego?

W przypadku drogich aut, lub gdy istnieje podejrzenie, że samochód posiada niższą cenę od wartości rynkowej najlepiej od razu skierować swoje kroki do rzeczoznawcy, który w prawidłowy sposób wyceni wartość auta, a my nie nadpłacimy podatku ani nie będziemy mieć problemów z fiskusem.

 

Akcyza za samochód sprowadzony

Podobnie jest w przypadku podatku akcyzowego auta sprowadzonego z zagranicy. Urząd niechętnie akceptuje kwoty widniejące na fakturach, a takie auta są często sprowadzane uszkodzone. Rzeczoznawca pomoże oszacować realną wartość samochodu, co pozwoli uniknąć nam stresu, a także nie narazi nas na zapłatę zbyt wysokiego podatku.

Wycena wartości samochodu

Pomoc doświadczonego Rzeczoznawcy

Gwarantujemy usługi świadczone na najwyższym poziomie. Krótki czas oczekiwania na wycenę, wysoką jakość oraz duże doświadczenie – zapraszamy do skorzystania z usług wyceny rzeczoznawcy. Wyceniamy również wartość samochodu do Urzędu Pracy oraz wartość rynkową motocykla.

Jak to
działa?

krok 1
Rzeczoznawca samochodowy Warszawa

Kontakt

Skontaktuj się z nami za pośrednictwem
telefonu lub zamów online.

krok 2
Rzeczoznawca samochodowy warszawa

Oględziny

Po zapoznaniu się z formularzem
oglądamy Twoje auto.

krok 3
Rzeczoznawca Warszawa

Opinia

Szczegółowy raport wraz z wyceną otrzymasz
od nas na swój adres e-mail.

Mercedes GLE 450

Opinia techniczna – pojazd z niefachowo przeprowadzonymi pracami naprawczymi.

MERCEDES-BENZ GLE 450 4MATIC, 2016 r.

Niestety ten model trafił w ręce nieuczciwego mechanika, który nie tylko przeprowadził prace naprawcze w sposób niefachowy, ale również ,,nie zauważył” kilku uszkodzeń.
Potrzebujesz pomocy przy zakupie auta z rynku wtórnego?
Ubezpieczyciel zaniżył wartość Twojego odszkodowania?
Potrzebujesz rzetelnej wyceny wartości rynkowej?
A może masz pojazd i chcesz żeby wstąpił do prestiżowego grona posiadaczy żółtych tablic?
Skorzystaj z usług niezależnego rzeczoznawcy samochodowego!