Jak wyliczyć podatek od czynności cywilnoprawnych?
Sprawa wydaje się nie być skomplikowana, bo podatek wynosi 2%, a należność trzeba wpłacić na konto fiskusa w ciągu 14 dni od podpisania umowy kupna-sprzedaży. Jednak wielu kupujących nie zdaje sobie sprawy z tego, że Urząd Skarbowy nie wylicza kwoty podatku od realnej ceny zakupu samochodu, lecz bierze pod uwagę wartość rynkową takiego auta. Fiskus niejednokrotnie podaną cenę na umowie poddaje w wątpliwość.
Kto jest zwolniony z płacenia podatku?
Należy również pamiętać, że istnieją sytuacje, kiedy jesteśmy zwolnieni z podatku PCC, a mianowicie:
– gdy zakup jest sfinalizowany fakturą
– gdy zakup opiewa na kwotę niższą niż 1000 zł
– gdy kupujący jest osobą niepełnosprawną z orzeczeniem o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności lub lekkim stopniu niepełnosprawności dotyczącym narządu ruchu (pod warunkiem, że auto będzie realizowało jego prywatne potrzeby)
– gdy samochód jest kupiony za granicą
– gdy samochód został zakupiony w salonie
Korzyści płynące z profesjonalnej wyceny
Prawo podatkowe jest skomplikowane dla zwykłego użytkownika. Wycena wartości samochodu do Urzędu Skarbowego może być przygotowana samodzielnie przez podatnika i z całą pewnością zostanie początkowo uwzględniona przy wyliczaniu podatku. Problem powstaje dopiero w momencie, gdy fiskus sprawdzi, czy zapłacony podatek rzeczywiście był wyliczony od wartości rynkowej pojazdu. Wartość rynkowa jest ustalana na podstawie sprzedaży samochodu o podobnym charakterze, w podobnym czasie i miejscu. Przeciętny kupujący może nie wyliczyć tej kwoty prawidłowo, ze względu na ograniczone dane. Urząd posiada odpowiednie narzędzia, w tym tabele porównawcze, które w prosty i szybki sposób wykażą popełniony przez nas błąd. W efekcie tego zostaniemy wezwani do ponownego wskazania wartości rynkowej. Urząd też wskaże ustaloną przez siebie wartość.
Korzystając z wiedzy i doświadczenia rzeczoznawcy już na samym wstępie pozbywamy się obciążenia psychicznego związanego z problemami z fiskusem. Rzeczoznawca sprawia, że nie musimy wyjaśniać spraw podatkowych i wracać do tematu podatku PCC od kupna auta ponownie.
Co zrobić gdy wartość pojazdu nie zgadza się z opinią US?
Jeśli jednak podjęliśmy ryzyko samodzielnej wyceny i jest ona nieprawidłowa – czyli za niska dla urzędu, tutaj ponownie z pomocą przychodzi rzeczoznawca. Wycena rzeczoznawcy jest istotna, ponieważ posiada on dużą wiedzę na temat wyceny wartości rynkowej samochodu uwzględniając jego stan, przebieg, uszkodzenia itp. Należy bowiem pamiętać, że zły stan techniczny, a także wszelkie wady obniżają wartość rynkową pojazdu. Możemy więc jeszcze uratować sytuację związaną z wątpliwościami Urzędu Skarbowego, gdy zwrócimy się po wycenę do rzeczoznawcy. W przypadku gdy odwołamy się wraz z wartością podaną przez rzeczoznawcę, jesteśmy w stanie uniknąć przykrych konsekwencji finansowych. Jeśli zdecydowani byśmy byli samodzielnie podać ponownie wartość i będzie ona odbiegać o więcej niż 33% od wartości podanej przez biegłego powołanego przez urząd, to będziemy zmuszeni zapłacić podatek od różnicy wraz z należnymi odsetkami oraz zapłacić za wydanie tej opinii. Najlepiej więc nie ryzykować i powierzyć to odpowiedzialne zadanie specjaliście.
Kiedy skorzystać z usług niezależnego Rzeczoznawcy samochodowego?
W przypadku drogich aut, lub gdy istnieje podejrzenie, że samochód posiada niższą cenę od wartości rynkowej najlepiej od razu skierować swoje kroki do rzeczoznawcy, który w prawidłowy sposób wyceni wartość auta, a my nie nadpłacimy podatku ani nie będziemy mieć problemów z fiskusem.
Akcyza za samochód sprowadzony
Podobnie jest w przypadku podatku akcyzowego auta sprowadzonego z zagranicy. Urząd niechętnie akceptuje kwoty widniejące na fakturach, a takie auta są często sprowadzane uszkodzone. Rzeczoznawca pomoże oszacować realną wartość samochodu, co pozwoli uniknąć nam stresu, a także nie narazi nas na zapłatę zbyt wysokiego podatku.