Kiedy rzeczoznawca samochodów zabytkowych pomoże nam wycenić pojazd?
Wycena pojazdu zabytkowego jest zalecana w wielu przypadkach – w niektórych nawet konieczna. Profesjonalna, wiążąca wycena pojazdu może być jednak dokonana tylko i wyłącznie przez uprawnionego do tego rzeczoznawcę. Po jego pomoc należy zwrócić się wtedy, gdy zamierzamy dokonać transakcji kupna lub sprzedaży takiego auta. Pozwoli nam to ustalić rzeczywistą wartość pojazdu, dzięki czemu nie “nadziejemy się”, kolokwialnie mówiąc, na próbę oszustwa.
Również wtedy, gdy posiadany przez nas samochód chcemy ubezpieczyć. Wiele ubezpieczalni nie potrafi określić prawdziwej wartości naszego pojazdu, a więc często spotykamy się z niską wartością naszego pojazdu.
Na jakiej podstawie rzeczoznawca dokona wyceny pojazdu?
Rzeczoznawca wyceniając zabytkowy pojazd musi zwrócić uwagę na kilka bardzo różnych czynników. Zanim dokona on ostatecznej wyceny, musi wykonać szereg badań, których celem jest ustalenie wartości auta.
Pierwszym i najbardziej podstawowym są oględziny. Oczywiście, nie mówimy teraz o zwyczajnej ocenie wizualnej samochodu. Termin “oględziny” oznacza tutaj dokładne sprawdzenie poszczególnych elementów pojazdu pod kątem ich stanu technicznego i ewentualnych uszkodzeń.
Kolejnym elementem tego procesu jest odpowiednia identyfikacja pojazdu. Do wyceny auta nie wystarczy bowiem znajomość jego marki, czy modelu. Konieczne jest wyodrębnienie i rozpoznanie wszelkich oznaczeń auta – numeru ramy, nadwozia, czy silnika. Wyszczególnienie takich danych pozwala bowiem uzyskać dostęp do informacji o parametrach technicznych, czy konstrukcji poszczególnych elementów auta.
Wycena wartości pojazdu zabytkowego
Po ustaleniu wszelkich niezbędnych informacji, rzeczoznawca będzie mógł przejść do wyceny wartości pojazdu. Oczywiście, nie może on kierować się tylko i wyłącznie przeczuciem, czy własnymi przemyśleniami na temat samochodu. Oprócz wyników przeprowadzonych oględzin, powinien on wziąć pod uwagę także:
- unikalność pojazdu
- koszt naprawy i eksploatacji
- zainteresowanie pojazdem na rynku pojazdów zabytkowych
- cechy niematerialne – na przykład ważną rolę historyczną pojazdu