Otrzymałeś odszkodowanie OC? Sprawdź, czy nie jest zaniżone!
Zaniżanie wysokości odszkodowań OC spotykane coraz częściej
Obowiązkowe ubezpieczenie OC powinno w pełni pokrywać uzasadnione roszczenia właścicieli aut uczestniczących w kolizji lub wypadku – i to koniec wiedzy teoretycznej. Coraz częściej zdarza się, że firmy ubezpieczeniowe celowo zaniżają wypłacane odszkodowania. W niektórych wypadkach stało się to wręcz normą.
Do rzadkości należą sytuacje, gdy towarzystwo ubezpieczeniowe zaproponuje uczciwe warunki porozumienia. Praktyki zaniżania odszkodowań bazują głównie na niewiedzy klientów. Otrzymując list z proponowaną stawką odszkodowania, niektórzy automatycznie się zgadzają. Być może sądzą, że nie mają fachowej wiedzy, czy wartość jest obliczona poprawnie. Jednak nie musisz zgadzać się na zaniżone świadczenie, bez względu na okoliczności czy nacisk ze strony firmy ubezpieczeniowej.
Nie musisz zgadzać się na propozycję ubezpieczyciela
Pamiętaj o ważnej zasadzie. Sam fakt, że firma przesłała Ci propozycję odszkodowania, nie jest wiążący dla sprawy. Nie musisz zgadzać się na propozycję ubezpieczyciela. Wręcz nie powinieneś tego robić, jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości.
Kwota wskazana przez firmę ubezpieczeniową nie jest ostateczna, a Ty możesz odmówić podpisania ugody i nie poniesiesz za to żadnych konsekwencji. Prawnie wiążącą odmową jest napisanie odwołanie od decyzji firmy, w którym wskażesz przyczyny swojej decyzji i zażądasz wyższej kwoty.
Jak ubezpieczyciele zaniżają odszkodowania OC?
Ubezpieczyciele stosują wiele nieuczciwych zagrywek, aby zaniżać odszkodowania z tytułu obowiązkowego ubezpieczenia OC. Za najważniejszy uznają zwykle kosztorys naprawy i na tej podstawie proponują kwotę odszkodowania.
Ponieważ to pracownicy ubezpieczyciela przygotowują wycenę, należy liczyć się z tym, że będzie z miejsca jak najniższa. Często pomijają istotne czynniki, wpływające na realny koszt. Na liście „grzechów głównych” towarzystw ubezpieczeniowych znajdują się między innymi:
- Nieuwzględnianie stawek za każdą roboczogodzinę mechaników, blacharzy i lakierników
- Założenie, że przy naprawie zostaną naliczone rabaty, w rzeczywistości fikcyjne
- Branie pod uwagę zamienników, a nie oryginalnych części zamiennych
- Automatyczne obniżanie stawek dla aut ze starszych roczników, bez uwzględnienia całokształtu stanu pojazdu
Podpisanie porozumienia, które zakłada zaniżone odszkodowanie w praktyce oznacza, że otrzymasz mniej pieniędzy, niż powinieneś. Nie daj się na to namówić. Przeczytaj, co zrobić, jeśli otrzymałeś od ubezpieczyciela propozycję, która budzi Twoje wątpliwości.
Otrzymałeś propozycję zaniżonego odszkodowania – co dalej?
Jest coś, co łączy wszystkie przypadki zaniżonych odszkodowań – nacisk na jak najszybsze podjęcie decyzji. Przedstawiciele firmy ubezpieczeniowej chcą błyskawicznie doprowadzić sprawę do końca. Dlatego mogą proponować różnych sztuczek, aby zachęcić do szybkiego podpisania ugody.
Taką „zachętą” może być na przykład obietnica ekspresowej wypłaty środków. Pamiętaj, że nie musisz się na to zgadzać i nie powoduje to utraty prawa do odszkodowania. Jeżeli odnosisz wrażenie, że zaproponowana kwota jest zaniżona, nie podpisuj dokumentów.
Zamiast tego, napisz odwołanie od decyzji firmy ubezpieczeniowej. Uzasadnij w nim, dlaczego uważasz, że powinieneś otrzymać wyższe świadczenie. Dołącz też opinię eksperta, która określa, ile faktycznie kosztowała naprawa.
Pomoc niezależnego Rzeczoznawcy Samochodowego
Jeśli potrzebujesz pomocy i chcesz odwołać się od decyzji o zaniżonym odszkodowaniu, zachęcam do kontaktu. Jako doświadczony i niezależny rzeczoznawca, przygotuję wyczerpujący i miarodajny kosztorys naprawy. Taki dokument stanowi mocny argument w negocjacjach z ubezpieczycielem i stanowi dowód na Twoją korzyść w przypadku ewentualnej rozprawy sądowej. Dlatego nie zwlekaj. Jeśli czujesz się oszukany, jak najszybciej zamów wycenę naprawy pojazdu.