Jak wybrać pierwszy samochód? Poradnik zakupu pierwszego auta

Podjęcie decyzji o zakupie pierwszego samochodu to dla każdego kierowcy niezapomniana chwila. Jednak wybór odpowiedniego auta może się okazać trudnym zadaniem. W tym artykule wyjaśniamy, jaki samochód na początek będzie dobry i jak nie dać się oszukać w czasie oględzin.

Rzeczoznawca Samochodowy Sprawdzenie samochodu przed zakupem

Pierwszy samochód – jaki wybrać?

Jest kilka ważnych kwestii, które warto wziąć pod uwagę, wybierając samochód na pierwsze auto. Z pewnością należy do nich cena. Każda kategoria cenowa ma swoją klasę samochodu, który do niej pasuje. Dlatego zastanów się, jaki jest Twój budżet i określ, na jaki pierwszy samochód możesz sobie pozwolić. Gdy już określiłeś ramy budżetowe, możesz przejść dalej. Przed zakupem zastanów się, w jakim celu będziesz użytkować pojazd. Czy potrzebujesz dużego auta dla rodziny, czy mniejszego do jazdy po mieście? Chcesz przewozić więcej bagaży i podróżować na dłuższych trasach, czy może wystarczy Ci pojazd dla singli, być może o sportowym zacięciu? Jeśli poruszasz się po mieście, sprawdź auta na początek z niewielkim silnikiem benzynowym. Z drugiej strony na dłuższych trasach osiągniesz niższe spalanie autem z silnikiem Diesla. Nie wahaj się przetestować każdego z tych rozwiązań.

Porównuj ze sobą różne samochody na początek

Zanim zdecydujesz, jakie auto na początek będzie dla Ciebie dobre, zapisz listę wszystkich modeli, które sprawiają, że Twoje serce bije szybciej. Następnie poszukaj o nich więcej informacji w sieci, na portalach motoryzacyjnych lub na forach miłośników danej marki. Możesz też popytać znajomych i krewnych – być może któryś z nich jeździ właśnie takim modelem i udzieli Ci wskazówek „z pierwszej ręki”. Spróbuj dowiedzieć się, jakie są koszty eksploatacji danego modelu, m.in. na jakie zużycie paliwa trzeba się przygotować. Sprawdź, które obszary wymagają szczególnie intensywnej konserwacji. Pierwsze auto nie musi być szalenie komfortowe. Ważne, żeby spełniało swój cel, było dość tanie w utrzymaniu, bezpieczne i wolne od wad ukrytych. Porównywać należy też ceny. Sprawdź popularne portale z ogłoszeniami i przekonaj się, czy upatrzony przez model leży w granicach Twoich możliwości. Jeśli masz taką możliwość, na pierwsze auto poszukaj samochodu, który jest sprzedawany w Twojej okolicy. Może się okazać, że po świetne auto na start nie trzeba jechać na drugi koniec Polski. Często wystarczy po prostu dobrze się rozejrzeć.

Jak sprawdzić pierwszy samochód?

Jeśli wybrałeś już model i zapisałeś sobie kilka interesujących Cię ogłoszeń, czas przejść do najważniejszego punktu, czyli oględzin. Pamiętaj, że sprzedawcy samochodów używanych zrobią wszystko, żeby przedstawić je w jak najlepszym świetle. Niekiedy oznacza to, że nie powiedzą Ci wszystkiego na temat historii pojazdu lub wykonanych w nim napraw. Musisz więc mieć oczy szeroko otwarte. Na co zwracać uwagę? Przyjrzyj się karoserii. Czy nie ma wgnieceń lub zarysowań? Sprawdź stan tapicerki i zapal silnik, żeby posłuchać, jak działa. Czy nie wydaje niepokojących dźwięków? Jeśli możesz podjechać na pobliską stację diagnostyczną, przyjrzyj się podwoziu. Możesz na przykład zauważyć ogniska korozji, które są jak sygnał ostrzegawczy.

Jak kupić auto na początek i nie dać się oszukać

Wiele osób kupujących auto na początek nie ma dużego doświadczenia w motoryzacji. Jeśli należysz do tej grupy, niemal każdy samochód wyda Ci się wręcz wymarzoną okazją, a sprzedawca sympatycznym kolegą, który dobrze doradzi. Niestety rzeczywistość bywa inna, a w świecie aut używanych łatwo można zostać oszukanym. Właśnie dlatego warto sprawdzić pierwszy samochód przed zakupem z rzeczoznawcą samochodowym. Jeśli zlecisz mu przyjrzenie się pojazdowi, zyskasz bardzo wiele. Ekspert przeprowadzi profesjonalne oględziny auta i bez trudu określi jego wartość rynkową. Dostarczy Ci wielu szczegółowych informacji na temat upatrzonego samochodu, nie tylko tych, które wyczytasz z ogłoszenia zamieszczonego przez sprzedawcę. Ponadto doświadczony rzeczoznawca zwróci Twoją uwagę na te elementy pojazdu, które w przyszłości mogą sprawiać problemy lub generować koszty eksploatacyjne. Zamówienie usługi sprawdzenia używanego auta przed zakupem to mądra inwestycja.

Jakie jest najlepsze pierwsze auto?

Oczywiście nie można jednoznacznie powiedzieć, jakie jest najlepsze pierwsze auto. Potrzeby i oczekiwania każdego z nas się różnią. Jednak pewne czynniki są wspólne i trzeba wziąć je pod uwagę. To budżet, wielkość samochodu, zużycie paliwa i bezpieczeństwo pojazdu. Innymi słowy, najlepsze auto na start to takie auto, na które Cię stać i które okaże się niedrogie w eksploatacji. Samodzielnie trudno podjąć tak odpowiedzialną decyzję i świadomie kupić auto na start. Dlatego coraz więcej osób postanawia skorzystać z fachowej pomocy niezależnego rzeczoznawcy samochodowego. Doświadczony fachowiec z branży motoryzacyjnej z pewnością pomoże Ci wybrać samochód, który spełni wszelkie oczekiwania. Jeśli więc czeka Cię zakup pierwszego auta, skontaktuj się z nami jak najszybciej.