Czym jest nr VIN i dlaczego jego weryfikacja jest tak ważna?

VIN – co to za numer?

Skrót VIN pochodzi od słów Vehicle Identification Number. To unikalne zestawienie znaków, służące do identyfikacji pojazdu. W naszym kraju VIN często nazywa się numerem nadwozia. Producent umieszcza VIN na nadwoziu w sposób, który zapobiega usunięciu lub modyfikacji oznaczenia. Najczęściej oznacza to mechaniczne wybicie.

Posługiwanie się numerem VIN jako sposobem na identyfikację pojazdu ma długą historię. Po raz pierwszy systemu użyto w roku 1954 w USA. Od tamtej pory format zapisu ujednolicono. Od 1981 roku dozwolone jest używanie dwóch rodzajów VIN – europejskiego (określanego normą ISO-3779) oraz amerykańskiego. Mimo nieznacznych różnic pomiędzy nimi, są to kompatybilne zapisy, które bez trudu odczyta profesjonalny rzeczoznawca samochodowy.

Jak wygląda numer VIN?

Ujednolicony zapis numeru VIN to kombinacja 17 znaków, liter i cyfr. Ponieważ z czasem mogą lekkiemu zniekształceniu, przepisy zabraniają używania liter, które łatwo pomylić z innymi. Z tego powodu w numerze VIN nie znajdziesz O, I ani Q. Nie ma tam również żadnych znaków specjalnych.

Dlaczego VIN jest ważny dla kupujących i rzeczoznawców?

Rzeczoznawca samochodowy zawsze zwraca baczną uwagę na numer VIN. W gruncie rzeczy, powinien go sprawdzić każdy, kto planuje zakup auta z rynku wtórnego. Po rozszyfrowaniu VIN można stwierdzić, czy numer i auto pasują do siebie.

Oznaczenie VIN to najważniejsze informacje o pojeździe w pigułce. Odczytując je za pomocą specjalnego detektora lub aplikacji, niezależny rzeczoznawca samochodowy dowie się wszystkiego o:

  • Fabrycznie zamontowanej wersji silnika
  • Oryginalnym kolorze karoserii
  • Rodzaju wyposażenia podstawowego i dodatkowego
  • Cechach szczególnych, które pozwalają zidentyfikować auto
Oprócz tego, VIN pozwala dowiedzieć się sporo o historii samochodu. Udziela odpowiedzi na pytania:
  • Jaka była data pierwszej rejestracji pojazdu?
  • Ilu właścicieli miało auto?
  • Jaki jest faktyczny przebieg?
  • Czy pojazd ma ważne ubezpieczenie OC i przegląd techniczny

Mając do dyspozycji tak szczegółowe dane, rzeczoznawca z łatwością oceni, czy konstrukcja auta była poważnie modyfikowana, czy wymieniono silnik, czy pojazd brał udział w kolizji, itd. Każda z tych okoliczności może znacząco wpłynąć na jego rzeczywistą wartość.

Gdzie znaleźć numer VIN?

Producenci mają obowiązek umieszczać numer VIN w sposób trwały, który uniemożliwia fałszerstwo i pozwala na odczytanie cech identyfikacyjnych nawet po wielu latach. Dokładna lokalizacja oznaczenia zależy od marki i modelu samochodu. Niektórzy, w celu minimalizowania ryzyka oszustw przy sprzedaży, wybijają VIN w kilku miejscach.

Co do zasady, VIN najdziesz na nadwoziu, zwykle po prawej stronie. Może być umieszczony na:

  • ścianie grodziowej,
  • kielichu,
  • podłodze w części przedniej,
  • podłodze przy progu,
  • słupku A,

Ten sam numer odczytasz z tabliczki znamionowej na wewnętrznej stronie drzwi kierowcy lub na stopniu wejściowym przy drzwiach kierowcy.

Czy wszystkie pojazdy muszą mieć numer VIN?

Okazuje się, że nie we wszystkich pojazdach umieszczono numer VIN. Z reguły dotyczy to aut starszych roczników. W latach poprzednich prawo komunikacyjne nie regulowało tej sprawy tak, jak jest obecnie. W rezultacie numeru VIN nie znajdziesz:

  • w pojazdach zarejestrowanych po raz pierwszy przed rokiem 1995
  • w motocyklach zarejestrowanych po raz pierwszy przed rokiem 2003
  • w ciągnikach, pojazdach wolnobieżnych i przyczepach, jeśli są przeznaczone do łączenia z wyżej wymienionymi pojazdami
  • w pojazdach, które posiadają numer nadwozia zgodny z odrębnymi przepisami

Jak samodzielnie sprawdzić VIN?

Sprawdzenie numeru VIN przed zakupem auta to obowiązek. Możesz to zrobić samodzielnie, spisując VIN z tabliczki znamionowej, a następnie wprowadzając go do wyszukiwarki Centralnej Ewidencji Pojazdów. W ten sposób poznasz jedynie podstawowe informacje. Odczytanie szczegółowych danych zakodowanych w VIN może być zadaniem przerastającym siły ogólnodostępnych wyszukiwarek. Poza tym, niełatwo samodzielnie zweryfikować, czy pojazd jest w 100% zgodny z VIN.

Rzeczoznawca samochodów zabytkowych wycena wartości samochodu kolekcjonerskiego zolte tablice rejestracja na zabytek unikat biala karta

Nieczytelny numer VIN - pomoc Rzeczoznawcy

Bezpiecznym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy niezależnego rzeczoznawcy samochodowego. Wykonując wycenę, zawsze dokładnie sprawdzam numer VIN i porównuję stan faktyczny z tym, który wynika z danych producenta. Dzięki takiej rzetelnej ekspertyzie masz pewność, że kupujesz auto warte swojej ceny.