Żółte tablice – jak uzyskać?

Żółte tablice - przepisy

ŻÓŁTE TABLICE REJESTRACYJNE- ZNAK ROZPOZNAWCZY PIĘKNEGO GATUNKU

Jesteśmy przekonani, że każdy z nas zwrócił kiedyś uwagę, iż niektóre pojazdy poruszające się po drogach posiadają charakterystyczne, żółte tablice rejestracyjne. Co one oznaczają i w jaki sposób można je zdobyć? Odpowiedzi na te oraz inne pytania znajdziesz w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury!

 1. Żółte tablice rejestracyjne- co oznaczają?

Czy wiesz, że żółte tablice rejestracyjne pojawiły się na drogach w 2000 roku? Używane są do oznaczania pojazdów zabytkowych. W jakim momencie samochód przestaje być stary, a staje się zabytkiem? Przede wszystkim powinieneś wiedzieć, że nie każde stare auto uznawane jest za zabytkowe. Według obowiązującej ustawy  o ruchu drogowym, pojazd zabytkowy musi być wpisany do rejestru zabytków bądź znajdować się w wojewódzkiej ewidencji zabytków.

Jednak to jeszcze nie wszystko! Jeśli samochód jest wpisany do ewidencji zabytków, musi posiadać co najmniej 75 % oryginalnych części, jego produkcja musi być zakończona od minimum 15 lat. Z kolei sam pojazd musi liczyć co najmniej 30 lat.

 1. Czy otrzymam żółte tablice rejestracyjne, jeśli spełnię wszystkie wymogi?

Niestety, obecnie nawet mimo spełnienia wszystkich norm i wymogów wynikających z ustawy, konserwator zabytków może nie wyrazić zgody na wpisanie samochodu do ewidencji. Może do tego dojść, gdy samochód nie zostanie uznany za wystarczająco wyjątkowy egzemplarz. To specjalna regulacja, której głównym celem jest przeciwdziałanie wydawaniu zbyt dużej ilości żółtych tablic rejestracyjnych. Jednak, decyzje konserwatorskie zależą od danego województwa.

Ważne! O żółte tablice rejestracyjne możesz się starać w sytuacji, gdy Twoje auto jest młodsze niż zakłada ustawa, ale:

 • Jest jedyne w swoim rodzaju biorąc pod uwagę zastosowane w nim rozwiązania techniczne
 • Należał kiedyś do wybitnej postaci
 • Jest samochodem wyścigowym i w historii odniósł zwycięstwo międzynarodowe

 

 1. Jakie przywileje dają żółte tablice rejestracyjne?

Zadajesz sobie pytanie-  na co możesz liczyć, gdy Twój samochód otrzyma żółte tablice rejestracyjne? Wśród największych korzyści można wymienić m.in.:

 • Zwolnienie z obowiązku posiadania ciągłości OC (ochrona jest konieczna, tylko wtedy, gdy wyjedziesz na publiczne drogi)
 • Prawo do zawarcia krótkoterminowej umowy ubezpieczeniowej na co najmniej 30 dni
 • Specjalne zniżki dla właścicieli pojazdów zabytkowych, dzięki czemu zakup ubezpieczenia jest znacznie tańszy, niż w przypadku nowego auta
 • Bezterminowe badania techniczne
 • Samochody zabytkowe mogą również zachować swoje oryginalne sygnały dźwiękowe oraz świetlne

 

 1. Jak otrzymać żółte tablice rejestracyjne- procedura

Pierwszy etap to wypełnienie kardy ewidencyjnej ruchomego zabytku. Jeśli zależy Ci na poprawnym wypełnieniu formularzu, możesz skorzystać z pomocy rzeczoznawcy samochodowego. CAR EXPERT oferuje kompleksowe usługi w tym zakresie. Kolejnym krokiem jest wniosek o wpisanie samochodu do wojewódzkiej kartoteki ewidencji zabytków techniki oraz karta ewidencyjna, którą należy złożyć do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w 3 egzemplarzach.

Jeśli konserwator wyda pozytywną decyzję i włączy kartę do ewidencji zabytków, możesz udać się do okręgowej stacji kontroli pojazdów, w celu wykonania badań technicznych. Ostatni etap obejmuje wizytę w wydziale komunikacji, gdzie należy złożyć wszystkie niezbędne dokumenty. Mowa tutaj o: dowodzie własności pojazdu, dowodzie rejestracyjnym, pozytywnej decyzji Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, zaświadczeniu o wykonaniu badań technicznych oraz wykorzystywanych wcześniej tablicach rejestracyjnych.

Reasumując, żółte tablice rejestracyjne gwarantują Ci pełen pakiet korzyści! Największym atutem jest jednak to coś, co wyróżnia Cię od wszystkich innych kierowców. Właśnie dzięki temu, możesz poczuć wspaniale i wyjątkowo! Jeśli chcesz dowiedzieć się czegoś więcej na temat żółtych tablic rejestracyjnych, koniecznie sprawdź naszą ofertę i dołącz już dziś do miłośników zabytkowych pojazdów. Zapraszamy serdecznie!