Wycena wartości samochodu do kredytu

Określenie ceny pojazdu jest jednym z istotniejszych elementów procesu kredytowego. Jaki jest jej cel i jak w praktyce wygląda najczęściej ta procedura?

 

Rzeczoznawca Samochodowy Sprawdzenie samochodu przed zakupem

Instytucje finansowe niezwykle starannie oceniają zdolność kredytową osób starających się o pożyczkę. Równie starannie sprawdzana jest też faktyczna wartość pojazdu, który ma być zakupiony z kredytu. Niezwykle ważną rolę pełni więc rzeczoznawca samochodowy, którego zadaniem jest określenie wartości rynkowej pojazdu.

W jakim celu dokonuje się wyceny samochodu?

Wielu klientom wydaje się, że określenie wartości pojazdu przez rzeczoznawcę jest jedynie formalnością, generującą niepotrzebne koszty. Dla instytucji finansowych jest to jednak niezbędny element, pozwalający na ocenę zdolności klienta do spłaty kredytu. Podstawowym celem procedury jest uzyskanie pewności, ze kwota udzielanego kredytu nie jest znacząco wyższa od rzeczywistej wartości pojazdu. Przyjmując dane szacunkowe bank naraża się na ryzyko oszustwa – dlatego właśnie wycena wartości samochodu jest wymagana. Działania w toku oceny wartości prowadzi upoważniony rzeczoznawca, a efektem jego pracy jest specjalny dokument – wycena wartości rynkowej samochodu.

Kim jest rzeczoznawca samochodowy?

Wycen dokonywać mogą jedynie uprawnieni fachowcy. Rzeczoznawca samochodowy jest specjalistą, posiadającym stosowne uprawnienia, potwierdzone zdanymi egzaminami. Wymagane jest również wykształcenie o określonym poziomie i profilu.

Czy każdy może zlecić we własnym zakresie wykonanie wyceny wartości rynkowej pojazdu?

Teoretycznie wycenę pojazdu można wykonać korzystając z usług dowolnego, posiadającego stosowne uprawnienia, rzeczoznawcy samochodowego. Są banki, w których dopuszczalny jest swobodny wybór osoby lub firmy sporządzającej wycenę. Rozwiązanie takie jest szczególnie korzystne, kiedy klient złożył wnioski o kredyt w kilku różnych instytucjach finansowych. Wycena, wykonana na zlecenie banku w praktyce nie trafi bowiem do rąk klienta i będzie wykorzystany wyłącznie przez zleceniodawcę. Samodzielny wybór i zlecenie wykonania wyceny we własnym zakresie umożliwia przedstawienie jej innym instytucjom finansowym.

Jaki jest koszt sporządzenia wyceny samochodu?

W ostatecznym rozrachunku kosztami wyceny pojazdu i tak obarczony jest kredytobiorca. Najczęściej koszt takiej usługi oscyluje pomiędzy 350 a 500 zł, nie istnieją jednak regulowane przez przepisy cenniki – wiele zależy od rodzaju pojazdu i jego lokalizacji. Warto też zauważyć, że fachowo sporządzona wycena może być narzędziem negocjacji ostatecznej ceny. Dokument ten zabezpiecza więc nie tylko interesy banków – jest równie istotna dla osoby starającej się o kredyt.

Eksperci, w celu przeprowadzenia wyceny pojazdów, korzystają ze specjalistycznego oprogramowania. Do najczęściej wykorzystywanych narzędzi należą Eurotax i Info-Expert. Są to specjalistyczne bazy danych, których przygotowanie i monitorowanie powierzono gronu fachowców. Rzeczoznawcy biorą podczas swej pracy przy wycenie pod uwagę miedzy innymi:

 • marka samochodu i jego model,
 • data produkcji,
 • data pierwszej rejestracji,
 • typ nadwozia,
 • pojemność silnika i jego moc,
 • używane paliwo,
 • wyposażenie fabryczne pojazdu,
 • ważność przeglądu technicznego samochodu,
 • stan pojazdu w dniu przeprowadzania badania, obecność uszkodzeń,
 • naprawy, które były przeprowadzone w jego historii,
 • przebieg samochodu,
 • przypuszczalna przyszła cena sprzedaży.
Wycena wartości samochodu

Wpływ wyceny pojazdu na proces kredytowy

Oszacowana przez rzeczoznawcę cena pojazdu jest podstawą do podjęcia decyzji kredytowej przez bank. Cena rynkowa wyższa od transakcyjnej jest najczęściej akceptowana przez instytucje finansujące zakup. Zdecydowanie trudniej będzie uzyskać kredyt, gdy cena transakcyjna samochodu będzie znacząco wyższa od oszacowanej przez eksperta. Dlatego ważne jest aby skorzystać z usług doświadczonego Rzeczoznawcy. Jeśli potrzebujesz wyceny wartości rynkowej samochodu do kredytu, zapraszam do kontaktu.

Sprawdź także:

Wycena wartości samochodu do leasingu

Wycena wartości floty samochodowej

Jak to
działa?

krok 1
Rzeczoznawca samochodowy Warszawa

Kontakt

Skontaktuj się z nami za pośrednictwem
telefonu lub zamów online.

krok 2
Rzeczoznawca samochodowy warszawa

Oględziny

Po zapoznaniu się z formularzem
oglądamy Twoje auto.

krok 3
Rzeczoznawca Warszawa

Opinia

Szczegółowy raport wraz z wyceną otrzymasz
od nas na swój adres e-mail.

Mercedes GLE 450

Opinia techniczna – pojazd z niefachowo przeprowadzonymi pracami naprawczymi.

MERCEDES-BENZ GLE 450 4MATIC, 2016 r.

Niestety ten model trafił w ręce nieuczciwego mechanika, który nie tylko przeprowadził prace naprawcze w sposób niefachowy, ale również ,,nie zauważył” kilku uszkodzeń.
Potrzebujesz pomocy przy zakupie auta z rynku wtórnego?
Ubezpieczyciel zaniżył wartość Twojego odszkodowania?
Potrzebujesz rzetelnej wyceny wartości rynkowej?
A może masz pojazd i chcesz żeby wstąpił do prestiżowego grona posiadaczy żółtych tablic?
Skorzystaj z usług niezależnego rzeczoznawcy samochodowego!