Wycena wartości samochodu do ubezpieczenia

Jednym z oferowanych przez firmy ubezpieczeniowe produktów jest – obok obowiązkowego OC – ubezpieczenie autocasco, czyli AC .Jest ono w pełni dobrowolne i zapewnia pokrycie szkód powstałych w wyniku kolizji, wypadku drogowego, działania osób trzecich, działania nieprzewidzianych warunków atmosferycznych, pożaru, wybuchu oraz kradzieży. Dokładny zakres jego obowiązywania ustala się zawsze indywidualnie, na linii ubezpieczyciel-ubezpieczony. Nie jest ono jeszcze powszechnie kupowane przez kierowców w Polsce, ale zyskuje coraz większa powszechność – szczególnie wśród tych, którzy decydują się na za zakup nowszego auta. Trudno sobie wyobrazić jazdę samochodem prosto z salonu bez takiego ubezpieczenia.

Rzeczoznawca Samochodowy Sprawdzenie samochodu przed zakupem

Wycena do ubezpieczenia AUTOCASCO

Aby móc nabyć autocasco u dowolnego ubezpieczyciela, potrzebna będzie nam znajomość wartości naszego pojazdu. Obowiązek jej ustalenia to obowiązek ubezpieczającego, czyli nas. Często wystarczy podanie przez nas średniej ceny danego modelu i rocznika. W innym przypadku wyceny dokona pracownik ubezpieczyciela, z którym chcemy zawrzeć umowę. Posłuży się on przy tym specjalnym katalogiem opracowywanym przez wyspecjalizowane w tym firmy. Na ostateczną wycenę składają się dane samochodu, takie jak:

– model i marka,

– rocznik oraz przebieg,

– dodatkowo zamontowane wyposażenie, np. niefabryczne fotele, sprzęt audio.

W przypadku aut zakupionych prosto z salonu za wycenę wartości samochodu do autocasco przyjmuje się kwotę z faktury za dany model. Uznanie wartości zakupu nastąpi oczywiście tylko wtedy, jeśli auto od momentu zakupu nie uległo uszkodzeniu i nie minęło od niego zbyt wiele czasu oraz przejechanych kilometrów. Najczęściej granica dopuszczalnych wartości to pół roku i około 10 tys. km. Jeśli wartość ustaloną przez ubezpieczyciela uważa się za zaniżoną, można zasięgnąć opinii niezależnego, wybranego przez nas rzeczoznawcy i przedstawić ją ubezpieczycielowi, który na tej podstawie ustali wartość ubezpieczenia i składki.

Wycena wartości samochodu sprowadzanego z USA czy Japonii do ubezpieczenia AUTOCASCO

Na cenę ubezpieczenia autocasco samochodu składa się wiele czynników. W przypadku ubezpieczenia dobrowolnego autocasco ważna jest wartość samochodu. Wycena auta do ubezpieczenia dokonywana jest przez firmę ubezpieczeniową na podstawie zawartych w systemach danych (przykładem takiego katalogu jest Eurotax). Jak już wcześniej wspomniano, nie ma problemów z wyceną wartości samochodu do ubezpieczenia autocasco w przypadku nowego auta (wystarczy sprawdzić cenę na salonowej fakturze zakupu). Inaczej wygląda sytuacja w przypadku samochodów sprowadzanych z zagranicy, zwłaszcza z krajów takich, jak USA czy Japonia. Ubezpieczyciele stosują różną politykę wyceny wartości samochodu do ubezpieczenia autocasco. Jednym ze sposobów wyceny wartości samochodu sprowadzonego z USA czy Japonii jest skorzystanie z usługi niezależnego rzeczoznawcy samochodowego – wtedy to ekspert określa, jaka jest wartość auta do ubezpieczenia AC.

Nie ma problemów z wyceną wartości samochodu do ubezpieczenia autocasco w przypadku nowego auta – wtedy ubezpieczyciel korzysta z faktury zakupu. Nieco inaczej wygląda sytuacja w przypadku wyceny wartości samochodów zabytkowych.

Wycena wartości samochodu

Najczęściej firmy  ubezpieczeniowe stosują dwa rodzaje  polityki wyceny wartości samochodu do ubezpieczenia autocasco. Jednym z nich jest  wycena indywidualna, która jest dokonywana poprzez przyjęcie średniej wartości podobnych pojazdów. Sprawdzane są wtedy ogólnodostępne publikacje i porównywane są ceny. Ten sposób firmy ubezpieczeniowe stosują także podczas wyceny dodatkowego wyposażenia, które jest zamontowane w aucie zabytkowym, ale nie można sprawdzić źródłowej ceny. Drugi sposób na wycenę wartości do autocasco to skorzystanie z usług niezależnego rzeczoznawczy samochodowego. Sposób wyceny wartości auta do AC w wielu wypadkach nie jest jednoznaczny. Jeżeli nie zgadzamy się z decyzją ubezpieczyciela, możemy samodzielnie wnioskować o dokonanie ponownej wyceny przez rzeczoznawcę.  Jeżeli potrzebujesz niezależnej wyceny swojego samochodu zapraszam do kontaktu. Szybkie terminy oraz zadowolenie klienta gwarantowane. Zobacz również: Wycena wartości samochodu do leasingu lub do akcyzy

Jak to
działa?

krok 1
Rzeczoznawca samochodowy Warszawa

Kontakt

Skontaktuj się z nami za pośrednictwem
telefonu lub zamów online.

krok 2
Rzeczoznawca samochodowy warszawa

Oględziny

Po zapoznaniu się z formularzem
oglądamy Twoje auto.

krok 3
Rzeczoznawca Warszawa

Opinia

Szczegółowy raport wraz z wyceną otrzymasz
od nas na swój adres e-mail.

Mercedes GLE 450

Opinia techniczna – pojazd z niefachowo przeprowadzonymi pracami naprawczymi.

MERCEDES-BENZ GLE 450 4MATIC, 2016 r.

Niestety ten model trafił w ręce nieuczciwego mechanika, który nie tylko przeprowadził prace naprawcze w sposób niefachowy, ale również ,,nie zauważył” kilku uszkodzeń.
Potrzebujesz pomocy przy zakupie auta z rynku wtórnego?
Ubezpieczyciel zaniżył wartość Twojego odszkodowania?
Potrzebujesz rzetelnej wyceny wartości rynkowej?
A może masz pojazd i chcesz żeby wstąpił do prestiżowego grona posiadaczy żółtych tablic?
Skorzystaj z usług niezależnego rzeczoznawcy samochodowego!