Zwolnienie z akcyzy pojazdu kolekcjonerskiego wymaga przedłożenia opinii rzeczoznawcy. Zgodnie z wytycznymi unijnymi, każdy kto zgłasza pojazd jako kolekcjonerski, powinien ten fakt udokumentować poprzez dostarczanie opinii rzeczoznawcy. Opinia certyfikowanego rzeczoznawcy odgrywa istotną rolę – wykorzystywana jest do klasyfikacji taryfowej pojazdu.
Nie ma czytelnej definicji pojazdu kolekcjonerskiego, jednak Urząd w celu zakwalifikowania auta i oznaczenia go odpowiednim kodem, zwraca uwagę na spełnienie poniższych przesłanek:
– pojazd nie ma bezzasadnie wprowadzonych zmian w podwoziu, silniku czy układzie hamulcowym,
– auto co najmniej 30-letnie licząc od daty produkcji,
– model, którego produkcja już się zakończyła,
– postęp w rozwoju ludzkości,
– charakter kolekcjonerski (znacząca wartość, rzadkie występowanie).
W związku z koniecznością dostarczenia dokumentacji poświadczającej spełnienie tych przesłanek, istnieje konieczność sporządzenia przez rzeczoznawcę opinii. Oczywiście starsze auta mogą być naprawiane, jednak źle funkcjonujące lub zużyte części, podzespoły i akcesoria mogą być zastąpione tylko pod warunkiem, że pojazd silnikowy jest utrzymany w odpowiednim stanie historycznym. Pojazdy, w których dokonano zmian polegających na modernizacji lub modyfikacji są wykluczone.
Rzeczoznawca jest osobą odpowiedzialną przed urzędem za poświadczenie oryginalnego stanu auta kolekcjonerskiego. Droga do zwolnienia z akcyzy się otwiera, gdy rzeczoznawca samochodowy stwierdzi istnienie tych warunków. Klient powinien więc otrzymać opinię techniczną wraz z opisem i dokumentacją zdjęciową, która pozwala jednoznacznie stwierdzić, że są spełnione warunki do zakwalifikowania pojazdu jako kolekcjonerski. W opisie będą zawarte wszelkie niezbędne informacje, to znaczy, że auto jest stosunkowo rzadkie, nie jest wykorzystywane w pierwotnym celu, posiada znaczną wartość historyczną.
Opinia przyda się również w innych przypadkach, bo mianem samochodu kolekcjonerskiego można też określić:
– auto, które brało udział w wydarzeniach historycznych – niezależnie od daty jego produkcji
– pojazdy wyścigowe, które zostały zaprojektowane i wykonane jedynie do współzawodnictwa i osiągnęły istotne sukcesy.
Opinia rzeczoznawcy zawierająca szczegółowe informacje na temat rysu historycznego auta, jego wartości kolekcjonerskiej i noszonych przez niego istotnych cech auta cennego pod względem kulturowym otwiera drogę do zwolnienia z akcyzy. Doświadczony rzeczoznawca posiadający dużą wiedzę i stosujący wszelkie możliwe metody do jak najdokładniejszego opisania stanu, w jakim jest zachowany samochód.