Zwolnienie z obowiązku opłacenia akcyzy dla pojazdu kolekcjonerskiego

Podatkowi akcyzowemu koniecznemu do uiszczenia w urzędzie skarbowym podlegają samochody osobowe. W przypadku samochodów osobowych sprowadzanych z poza granic Polski standardowo jesteśmy zobligowani do opłacania podatku akcyzowego. Jednak wiąże się to z pewnymi wkluczeniami – samochód kolekcjonerski to zabytek techniki i zgodnie z prawem celnym nie jest on autem osobowym i nie podlega konieczności opłacenia akcyzy.

 

Rzeczoznawca samochodów zabytkowych wycena wartości samochodu kolekcjonerskiego zolte tablice rejestracja na zabytek unikat biala karta

Zwolnienie z akcyzy pojazdu kolekcjonerskiego wymaga przedłożenia opinii rzeczoznawcy. Zgodnie z wytycznymi unijnymi, każdy kto zgłasza pojazd jako kolekcjonerski, powinien ten fakt udokumentować poprzez dostarczanie opinii rzeczoznawcy. Opinia certyfikowanego rzeczoznawcy odgrywa istotną rolę – wykorzystywana jest do klasyfikacji taryfowej pojazdu.

 

Nie ma czytelnej definicji pojazdu kolekcjonerskiego, jednak Urząd w celu zakwalifikowania auta i oznaczenia go odpowiednim kodem, zwraca uwagę na spełnienie poniższych przesłanek:

– pojazd nie ma bezzasadnie wprowadzonych zmian w podwoziu, silniku czy układzie hamulcowym,

– auto co najmniej 30-letnie licząc od daty produkcji,

– model, którego produkcja już się zakończyła,

– postęp w rozwoju ludzkości,

– charakter kolekcjonerski (znacząca wartość, rzadkie występowanie).

 

W związku z koniecznością dostarczenia dokumentacji poświadczającej spełnienie tych przesłanek, istnieje konieczność sporządzenia przez rzeczoznawcę opinii. Oczywiście starsze auta mogą być naprawiane, jednak źle funkcjonujące lub zużyte części, podzespoły i akcesoria mogą być zastąpione tylko pod warunkiem, że pojazd silnikowy jest utrzymany w odpowiednim stanie historycznym. Pojazdy, w których dokonano zmian polegających na modernizacji lub modyfikacji są wykluczone.

 

Rzeczoznawca jest osobą odpowiedzialną przed urzędem za poświadczenie oryginalnego stanu auta kolekcjonerskiego. Droga do zwolnienia z akcyzy się otwiera, gdy rzeczoznawca samochodowy stwierdzi istnienie tych warunków. Klient powinien więc otrzymać opinię techniczną wraz z opisem i dokumentacją zdjęciową, która pozwala jednoznacznie stwierdzić, że są spełnione warunki do zakwalifikowania pojazdu jako kolekcjonerski. W opisie będą zawarte wszelkie niezbędne informacje, to znaczy, że auto jest stosunkowo rzadkie, nie jest wykorzystywane w pierwotnym celu, posiada znaczną wartość historyczną.

 

Opinia przyda się również w innych przypadkach, bo mianem samochodu kolekcjonerskiego można też określić:

– auto, które brało udział w wydarzeniach historycznych – niezależnie od daty jego produkcji

– pojazdy wyścigowe, które zostały zaprojektowane i wykonane jedynie do współzawodnictwa i osiągnęły istotne sukcesy.

 

Opinia rzeczoznawcy zawierająca szczegółowe informacje na temat rysu historycznego auta, jego wartości kolekcjonerskiej i noszonych przez niego istotnych cech auta cennego pod względem kulturowym otwiera drogę do zwolnienia z akcyzy. Doświadczony rzeczoznawca posiadający dużą wiedzę  i stosujący wszelkie możliwe metody do jak najdokładniejszego opisania stanu, w jakim jest zachowany samochód.

Rzeczoznawca samochodów zabytkowych wycena wartości samochodu kolekcjonerskiego zolte tablice rejestracja na zabytek unikat biala karta

Rzeczoznawca samochodów zabytkowych

Zapraszam do zapoznania się z moją ofertą. Do każdej sprawy podchodzę indywidualnie i staram się rozwiewać wszelkie wątpliwości. Oględziny przeprowadzone są szybko, terminowo i szczegółowo. Zapraszam do składania zapytań w sprawie zwolnienia auta z akcyzy i uznania go za auto kolekcjonerskie. Sprawdź również: Dokumentacja pojazdu zabytkowego , Wycena wartości samochodu zabytkowego

 

Jak to
działa?

krok 1
Rzeczoznawca samochodowy Warszawa

Kontakt

Skontaktuj się z nami za pośrednictwem
telefonu lub zamów online.

krok 2
Rzeczoznawca samochodowy warszawa

Oględziny

Po zapoznaniu się z formularzem
oglądamy Twoje auto.

krok 3
Rzeczoznawca Warszawa

Opinia

Szczegółowy raport wraz z wyceną otrzymasz
od nas na swój adres e-mail.

Mercedes GLE 450

Opinia techniczna – pojazd z niefachowo przeprowadzonymi pracami naprawczymi.

MERCEDES-BENZ GLE 450 4MATIC, 2016 r.

Niestety ten model trafił w ręce nieuczciwego mechanika, który nie tylko przeprowadził prace naprawcze w sposób niefachowy, ale również ,,nie zauważył” kilku uszkodzeń.
Potrzebujesz pomocy przy zakupie auta z rynku wtórnego?
Ubezpieczyciel zaniżył wartość Twojego odszkodowania?
Potrzebujesz rzetelnej wyceny wartości rynkowej?
A może masz pojazd i chcesz żeby wstąpił do prestiżowego grona posiadaczy żółtych tablic?
Skorzystaj z usług niezależnego rzeczoznawcy samochodowego!